Urlop ojcowski

Dodatkowy urlop dla rodziców w Irlandii od 1 września

urlop w irlandii

Władze Irlandii dbają o świeżo upieczonych rodziców. W ubiegłym roku wydłużeniu uległy dwa obowiązujące urlopy rodzicielskie.


Unpaid Parental Leave

Pierwsza zmiana obowiązuje już od września 2019 roku i dotyczy bezpłatnego urlopu rodzicielskiego (tzw. unpaid Parental Leave). Poprawka do ustawy regulującej zasady tego urlopu oferuje rodzicom dodatkowe 4 tygodnie, czyli łącznie 22 tygodnie wolnego (do tej pory było to 18 tygodni). Co ważne, to wcale nie koniec zmian - w planach na obecny rok jest ponowne wydłużenie urlopu - o kolejne 4 tygodnie.

Unpaid parental Leave, czyli swego rodzaju urlop wychowawczy, według nowych zasad można wykorzystać aż do momentu ukończenia przez dziecko 12. roku życia - wcześniej rodzice mieli na to czas do 8. roku życia dziecka. Jak wskazuje sama nazwa, za przebywanie na zwolnieniu nie przysługuje rodzicom wynagrodzenie.

Paid Parental Leave

Kolejna zmiana dotyczy płatnego urlopu dla rodziców - tzw. paid Parental Leave. Od 1 listopada ubiegłego roku rodzice (zarówno biologiczni, jak i adopcyjni) mogą skorzystać z dodatkowych dwóch tygodni urlopu na dziecko, za który otrzymają wynagrodzenie (zasiłek w wysokości tego, który otrzymują matki przebywające na urlopie macierzyńskim, tzw. maternity benefit - około 240 euro tygodniowo). Urlop przysługuje każdemu rodzicowi z osobna, ale nie ma możliwości zrzeczenia się swojego uprawnienia na korzyść partnera/partnerki.

Na skorzystanie z uprawnienia rodzice mają rok od momentu narodzin dziecka. Urlop przysługuje zarówno osobom zatrudnionym, jak i pracującym na własny rachunek. Irlandzki rząd oszacował, że z programu w ciągu całego roku mogłoby skorzystać nawet 60 000 osób. W kolejnych latach i to uprawnienie zostanie wydłużone - docelowo rodzice będą mogli korzystać z siedmiu tygodni urlopu, który będzie rozwijany stopniowo w ciągu najbliższych trzech lat.

W planach kolejne zmiany

Oprócz planowanego wydłużenia opisanych urlopów, irlandzki rząd pracuje nad kolejnymi zmianami. Możliwe, że już niedługo przysługujący obecnie wyłącznie matkom urlop macierzyński będzie dzielony na dwoje rodziców. Urlop macierzyński w Irlandii wynosi 26 tygodni, zaś urlop ojcowski 2 tygodnie. Niewykluczone też, że zasiłki rodzicielskie ulegną podwyższeniu.

Jak tłumaczą rządzący, zmiany są powodowane faktem, że pierwszy rok życia dziecka jest kluczowy dla jego rozwoju. Niezwykle ważne jest, by rodzice - obydwoje, nie tylko zaś matki - spędzali wówczas jak najwięcej czasu ze swoją pociechą. Dzięki nowym urlopom zyskają taką możliwość.

 

Agata Cygan-Kukla

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!