Urlop ojcowski

Filmy o ojcostwie

ojcostwo w tv

Ojcostwo to wdzięczny temat, dlatego scenarzyści chętnie sięgają po motyw taty. Sprawdza się zarówno w produkcjach komediowych, jak i dramatycznych - bo bycie ojcem to najpiękniejsza przygoda, pełna tak śmiechu, jak i łez. Dzisiaj zaproponujemy wam produkcje, które wygenerują i jedno i drugie – będziecie płakać ze śmiechu! Choć czasami i łza wzruszenia zakręci się w oku…


Zobaczmy to jeszcze raz!

Ojciec panny młodej (1991 i 1995)

Któż chociaż raz nie widział tej komedii? A jednak zawsze, kiedy pojawia się na szklanym ekranie, z sentymentem oglądamy chociażby kilka fragmentów. Film przedstawia typową amerykańską rodzinę, zamieszkującą przedmieścia Los Angeles. Spokojne i poukładane życie Georga – głowy rodziny, przewraca się jednak do góry nogami, kiedy ten dowiaduje się o nadchodzącym ślubie ukochanej córeczki. Czy kandydat na męża zda egzamin u przyszłego teścia? Czy ktokolwiek jest w stanie zastąpić ukochanego ojca? W roli zdesperowanego tatusia niepokonany Steve Martin, a u jego boku – w roli żony, która próbuje okiełznać ojcowską zazdrość – jak zawsze niesamowita Diane Keaton. Ocena 6,5 na Filmweb.

Pani Doubtfire (1993)

Wierni fani Robina Williamsa z pewnością pamiętają tę produkcję i wracają do niej z rozrzewnieniem. Po zakończeniu nieudanego małżeństwa rozwodem, Daniel dowiaduje się, że jego była żona gorączkowo poszukuje gosposi. Mężczyzna robi wszystko, by posada nie umknęła mu sprzed nosa, a następnie sam kandyduje na stanowisko. Po co? By być bliżej swoich dzieci, które kocha całym sercem i bez których życia zwyczajnie sobie nie wyobraża. „Drobna” charakteryzacja wystarczy, by nieświadoma niczego kobieta z otwartymi ramionami wpuściła byłego męża pod swój dach. Pełna humoru komedia, która w żartobliwy sposób pokazuje, jak wielka może być ojcowska miłość i jak daleko może posunąć się ojciec, by nie stracić swoich dzieci. Ocena 6,9 na Filmweb.

Gra o życie (1993)

Bob ma piękny, duży dom, pasjonującą pracę i żonę, którą kocha całym sercem. A co najważniejsze – już wkrótce na świat przyjdzie jego wyczekiwany syn. Niestety, życie bywa przewrotne - badania lekarskie diagnozują u mężczyzny nieuleczalną chorobę, która pozostawia mu co najwyżej kilka miesięcy życia. Co gorsza – istnieje ogromne ryzyko, że nie doczeka on nawet narodzin swego upragnionego dziecka. Przyszły ojciec postanawia zrobić wszystko, by pozostawić po sobie jakiś ślad – swego rodzaju pamiątkę i wskazówkę dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Zaczyna filmować swoje ostatnie miesiące, by pokazać i powiedzieć mu o sobie jak najwięcej. Wzruszająca, ale niepozbawiona humoru opowieść z Michaelem Keatonem w roli głównej. Ocena 7,1 na Filmweb.

A to już widzieliście?!

Kocha, lubi, szanuje (2011)

Zagorzałe fanki Ryana Goslinga z pewnością mają już tę produkcję na swoim koncie. Idealne – zdawałoby się, życie Cala Weavera rozpada się na drobne kawałki w momencie, kiedy ukochana żona (jak zawsze świetna Julianne Moore), informuje go o zdradzie. Zdruzgotany niewiernością małżonki mężczyzna topi smutki w pobliskim barze. Za namową Jacoba – popularnego flirciarza, postanawia zmienić swój image i zacząć jak dawnej umawiać się z kobietami. Nowy znajomy uczy go, jak robić to skutecznie. Jednocześnie Cal stara się dbać o kontakty z dziećmi, które zawsze były dla niego ważne. I choć wątek ojcostwa usuwa się raczej w cień innych, w pewnym momencie dość mocno wysunie się na prowadzenie. Jesteście ciekawi? Naprawdę warto! Ocena 7,4 na Filmweb.

Spadaj tato (2012)

Jeśli Adam Sandler, to po prostu musi być śmiesznie. Donny ma problemy finansowe – i to niemałe, bo urząd podatkowy wyznacza mu ostateczny i nieprzekraczalny termin spłaty długów. Lekkoduszny i podchodzący do życia dość swobodnie mężczyzna widzi tylko jedno rozwiązanie – wprosić się na ślub syna, z którym od dawna nie utrzymuje kontaktów. Czy stateczny i odpowiedzialny Todd znajdzie w swoim życiu miejsce dla ojca, który nie interesował się nim od lat? Wszyscy na pewno znamy historię marnotrawnego syna - może warto się przekonać, jak to jest, kiedy role się odwracają? Ocena 6,2 na Filmweb.

Tata kontra tata (2015)

Patchworkowe rodziny to dzisiaj zjawisko raczej naturalne. Ale kiedy pod jednym dachem zamieszkuje ojciec i ojczym, z których każdy próbuje udowodnić swoją przewagę nad drugim, sytuacja się komplikuje. Zaczyna się swego rodzaju wojna domowa, w której stawką są zarówno uczucia dzieci, jak i żony/byłej żony. Tata kontra tata, a dokładnie ojciec kontra ojczym to naprawdę dobra rozrywka głównie dlatego, że Will Ferrel i Mark Wahlberg tworzą wyjątkowo zgrany komediowy duet. Mężczyźni prześcigają się w najdziwniejszych pomysłach, by przejąć pałeczkę i okazać się tym lepszym. Kto wygra tę rozgrywkę? Ocena 6,1 na Filmweb.


Agata Cygan-Kukla

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!