Urlop ojcowski

Finanse taty - ile kosztuje dziecko?

Finanse taty

Ile kosztuje dziecko? Głupie pytanie? Nie koniecznie, zwłaszcza że miesięczny koszt utrzymania małego dziecka to grubo ponad 500 złotych. Dla oszczędnych zła wiadomość – wraz z czasem wydatki będą jedynie rosły. Ale zaraz, zaraz – drogi tato - bynajmniej nie chcemy perswadować ci z głowy ojcostwa. Chodzi tylko o to, byś jako doskonały strateg przewidział i zaplanował koszty pojawienia się w waszym życiu małej istotki. Przecież nie zrzucisz tego na barki partnerki.

Artykuły higieniczne

Twoje dziecko jest w stanie produkować nawet do kilkunastu kupek w ciągu doby - podobnie rzecz ma się z siusianiem. To stawia pieluchy w randze najbardziej kosztownych zakupów dla bobasa. I tutaj masz do wyboru trzy opcje – każda z nich różni się cenowo, ale jednocześnie posiada plusy i minusy.

Pieluchy jednorazowe to koszt około 150 złotych na miesiąc. Duże ilości ich potrzebować będziecie przede wszystkim w pierwszych tygodniach życia malucha.

Pieluchy tetrowe na pierwszy rzut oka pieluchy jednorazowe wydają się droższe. I są droższe jeśli liczyć tylko koszt pieluchy. np. pielucha tetrowa kosztuje ok 2 zł a jednorazowa od 0,5  zł do 1 zł, w zależności od firmy i rozmiaru. Ale pieluchę tetrową za 2 zł będzie my używać kilkadziesiąt razy, a jednorazową – raz.  Jednak do kosztu zakupu samych pieluch należy doliczyć koszt ich eksploatacji. są tańszym rozwiązaniem, ale wtedy dochodzą koszty w postaci zużytej wody, prądu i proszku do prania, a także poświęcony czas, a czas - to pieniądz.

Istnieją jeszcze pieluchy wielorazowego użytku o funkcjonalności pieluch jednorazowych i właściwościach „oddechowych” pieluch tetrowych. Są jednak dość drogie – kosztują około 70 złotych za sztukę, a musimy mieć ich pewną ilość.

Tyle o pieluszkach. Jeśli mamy kąpać brzdąca, potrzebujemy całej serii specjalnych akcesoriów – a więc przyda się: mydło (najlepiej w płynie) przeznaczone dla niemowląt, szampon, krem przeciwko odparzeniom. Co więcej, już po upływie sześciu miesięcy – przy ząbkowaniu – potrzebne jest ich szczotkowanie.

Wyposażenie kącika malucha

Dziecko będzie potrzebowało wielu przedmiotów zarówno praktycznych, jak i do zabawy. Zacznijmy od spokojnego i bezpiecznego snu – koszt łóżeczka z barierkami, materaca i koca to kolejno około 200, 100 i 50 złotych. Na pocieszenie trzeba nadmienić, że to prawdopodobnie ostatni taki nasz zakup, bo kolejne dziecko również może z nich korzystać. Kolejne wydatki to wanienka ( zwykła wanienka – 30 zł, komoda kąpielowa -0k 600 zł , wiaderko - 100 – 300 zł ), deska do przewijania ( 30 zł), krzesełko do karmienia (ok. 100 zł), komoda (ok. 200 zł).Wybierając wyposażenie do pokoju niemowlaka warto kupić meble, które będą „rosły” wraz z twoim szkrabem – łóżeczko zamieni się w wygodny tapczanik, w komoda stanie się miejscem na ubranka i buty, fotelik do karmienia przeistoczy się w wygodne miejsce do czytania książeczek.

Ubranka

Arsenał ubrań smyka jest i musi być spory, nie wspominając o częstym ich praniu. Niestety: ulewanie, wymioty, jak i towarzyszący niemowlęctwu brak odporności i ogromna podatność na wszelkie infekcje u bobasa zmusza nas do ciągłych zmian koszulek i śpioszków.  Nie kupujmy więc zbyt wielu ciuszków na zapas. Przykładowe ceny (najtańsze!): śpioszki – 9 zł, koszulki – 6, body – 9, skarpetki – trójpak około 9 zł. Koszty duże, ale z pomocą mogą przyjść nam rodzice starszych już dzieci, które ze swojej garderoby już wyrosły.

Wózek

Jeśli zamierzasz ograniczyć koszty zakupów do minimum, zdecyduj się na wózek trzyfunkcyjny, będący połączeniem głębokiego, spacerówki i nosidełka zarazem. Pamiętajmy, że w polskich warunkach śniegowo-błotnych i na nierównych nawierzchniach najlepiej sprawdzają się wózki o dużych, pompowanych kółkach. Ceny: wózki głębokie to koszt od około 600 złotych wzwyż, tymczasem nosidełka dla najmłodszych dzieci kosztują najczęściej 50 złotych, a chusty – ok. 200 zł. Jeśli masz samochód powinieneś zainwestować również w fotelik samochodowy, koniecznie z atestem, a to koszt od około 100 złotych wzwyż.

Miesięczny żelazny budżet

Miesięczny koszt utrzymania małego brzdąca to nawet 500 złotych. Jednak nawet jeśli założymy, że pieniądze te pozwoliłyby nam na zakup Porsche na stare lata, odpowiedzmy sobie na jedno pytanie – co byśmy z nim robili na starość? No właśnie. A uśmiech dziecka i jego miłość zostaną z nami nawet wtedy, kiedy siwizna przyprószy skroń. Zawsze też znajdą się znajomi, którzy chętnie oddadzą wózek, fotelik czy ubranka w dobre ręce. A największe zakupy w postaci dziecięcych akcesoriów to najczęściej jednorazowy wydatek, który można pokryć z becikowego.

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!