Urlop ojcowski

Jak firmy wspierają ojców?

tata

Wspieranie kobiet będących matkami po powrocie do pracy powoli staje się coraz częstsze, choć przed wieloma firmami jeszcze bardzo daleka droga. Okazuje się jednak, że niektóre firmy poszły o krok dalej i oprócz mam, postanowiły wspierać także ojców. W jaki sposób to robią?


Employer branding nas ocali?

Employer branding, to, w skrócie, starania podjęte przez daną firmę, mające na celu stworzenie swojego wizerunku jako dobrego i pożądanego pracodawcy. Jeśli chce się przyciągnąć wartościowych pracowników, należy dodatkowo się postarać i zaoferować im coś ekstra. W taki sposób do sprawy podchodzą częściej międzynarodowe koncerny.

Nie da się ukryć, że te działania nie wynikają zwykle z dobroci serca (a przynajmniej – nie tylko z niej) pracodawców, ale dobrze pojmowanego interesu – pracownika w tym momencie często nie przyciąga się już tylko warunkami pracy, wysokością pensji, ale wieloma dodatkowymi bonusami i udogodnieniami. Wszystko po to, by zatrudnić odpowiednich kandydatów, a następnie – zapewnić ich zadowolenie i, co ważne, lojalność.

#SharetheCare – Procter & Gamble

Procter & Gamble to firma (a raczej ogromna kapitałowa grupa – jedna z największych na świecie), pod której skrzydłami znajdują się tak znane marki, jak Pampers, Ariel, Blend-a-Med, Gillette czy Always. Koncern wprowadził w tym roku inicjatywę o nazwie #ShareTheCare.

Według jej założeń, pracownicy mogą skorzystać aż z ośmiu tygodni płatnego urlopu – dwa tygodnie to standard przewidziany w Polsce dla każdego ojca-pracownika, a dodatkowe 6 tygodni podaruje już firma. Panowie czas na to mają do drugich urodzin dziecka. Te sześć tygodni to dla świeżo upieczonego taty czas o wiele dłuższy i dzięki temu - bardziej wartościowy niż to, przewiduje polskie prawo pracy, które świeżo upieczonym ojcom daruje wspomniane dwa tygodnie.

Skąd taki pomysł?

Przede wszystkim – z założenia, że dzielenie się opieką nad dzieckiem i przebywanie z maluchem i jego mamą wzmacnia więzi i wpływa dodatnio na rozwój pociechy. Dodatkowo, takie działanie wspiera równość w opiece nad dzieckiem i może wpłynąć na zmniejszenie nierówności na rynku pracy. Mamom może być dzięki temu łatwiej wrócić do aktywności zawodowej.

Aviva nie zostaje z tyłu!

Przywołując przykłady firm przyjaznym ojcom, trzeba zwrócić uwagę na Avivę. To brytyjska firma ubezpieczeniowa obecna w kilkunastu krajach w Europie. Jej pracownicy, którzy zostali ojcami mogą również skorzystać z płatnego urlopu w wymiarze 6 tygodni.

Zarówno dla mam, jak i ojców, Aviva ma także dodatkowy bonus – przez trzy miesiące po powrocie do pracy (z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy ojcowskiego) mogą korzystać z krótszego o dwie godziny, choć nadal pełnopłatnego, dnia pracy. To z pewnością duże udogodnienie dla rodziców.

Pomysł dodawania świeżo upieczonym ojcom pełnopłatnego urlopu jest zdecydowanie jednym z popularniejszych benefitów dla mężczyzn. Korzysta z niego również m.in. firma Colliers International Polska, która oferuje po narodzinach pierwszego dziecka – dodatkowe dwa tygodnie, a kolejnego – tydzień.

Co oferują inni?

Dwie powyższe firmy nie są jedynymi, które chcą wyjść naprzeciw potrzebom ojców. Inne pomysły to:

  • warsztaty dotyczące roli taty (Link4)
  • wykłady dotyczące wychowania dzieci dla mam i ojców (Shell Kraków)
  • wyprawki po narodzinach dziecka
  • żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników zlokalizowane w biurowach
  • większa możliwość pracy zdalnej
  • elastyczne godziny pracy

 

Takie rozwiązania przekonałyby Was do zmiany pracy?

 

Autor: Agnieszka Leśniak

Pliki do pobrania

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!