Urlop ojcowski

Jak odnaleźć się w roli taty?

jak odnaleźć się w roli taty

Kobiecie odnalezienie się w roli mamy może przyjść nieco łatwiej, choć z pewnością nie bez pewnych trudności. Ona czuje dziecko przez całą ciążę i przygotowuje się przez całe 9 miesięcy. Dla mężczyzny ten okres to głównie troska o partnerkę, a konfrontacja z rzeczywistością i poczucie, że naprawdę został ojcem przychodzi zwykle już po porodzie. Jak odnaleźć się w roli taty?


Poporodowy szok

Wielu Panów przechodzi poporodowy szok. Dopiero wtedy, kiedy pierwszy raz widzą i mogą potrzymać swoje nowonarodzone dziecko, w pełni dochodzi do nich, że zostali ojcami. Nic w tym dziwnego. Kobieta ma aż 9 miesięcy na to, żeby przygotować się do bycia mamą, przyzwyczaić do tej roli. Ma też ciut łatwiej – czuje dziecko w sobie. Dla mężczyzny dotykanie brzucha partnerki, oglądanie USG to piękne chwile, ale w dalszym ciągu – dość abstrakcyjne.

Po porodzie instynkt macierzyński i hormony bardzo pomagają. Kobieta w „naturalny” sposób odnajduje się w roli mamy. Oczywiście nie można powiedzieć, że zawsze jest łatwo i przyjemnie – bardzo często to trudny proces. Jednak dla mężczyzny może być jeszcze trudniejszy pod względem znalezienia swojego miejsca w tej nowej dynamice i nowej, rozszerzonej rodzinie.

Nie wiem co robić!

Poczucie bezradności jest całkiem normalne dla świeżo upieczonego taty. Szczególnie, że w pierwszym okresie życia dziecko jest praktycznie non stop uczepione mamy (tym bardziej jeśli ta karmi je piersią). Maluch je, śpi, trzeba go przewijać, kąpać… Nic dziwnego, że tata może nie widzieć tu miejsca dla siebie.

To nie tak trudne, jak myślisz

Choć wszystko z początku może wydawać się chaotyczne, szczególnie przy pierwszym dziecku, ten stan nie potrwa wiecznie. Nawet jeśli mężczyzna nie ma za bardzo pomysłu na to, co w jego przypadku może oznaczać „bycie tatą”, bez paniki. W przypadku noworodka najważniejsze to po prostu… być obecnym. Nie zostawiać wszystkich obowiązków mamie, ale uczestniczyć w nich tak często, jak to tylko możliwe.

Noworodek potrzebuje przede wszystkim bliskości – i to nie tylko od mamy, ale także od swojego taty! To tak niewiele, a jednocześnie – bardzo dużo. Najlepsze, co można dać dziecku w tym okresie to poczucie bezpieczeństwa i ojcowską miłość. To najlepszy start jeśli chodzi o odnalezienie się w roli taty.

Tata to nie mama

Wielu ojców, nie wiedząc jaka powinna być ich rola w życiu dziecka, robi to, co kobieta. Próbują stać się „drugą mamą”. To nie jest najlepszy pomysł.

Aby odnaleźć się w roli taty nie trzeba, a nawet nie powinno się, naśladować mamy. Mama i tata mają swoje odmienne, ale dopełniające się, role. Obydwoje powinni oczywiście dawać dziecku poczucie bezpieczeństwa, poświęcać mu czas i uwagę. Muszą po prostu być obecni w jego życiu. Ale poza tym mogą ofiarować i przekazać mu także nieco inne wartości.

Kiedy nie ma dobrego przykładu

W miarę upływu czasu, tata będzie miał coraz więcej pewności siebie, a jego rola może się rozszerzać. Kluczem zawsze pozostaje jednak zaangażowanie i bycie obecnym. Czasem jednak, szczególnie kiedy nie ma się dobrego przykładu we własnym ojcu, ciężko to wcielić w życie. Wszak jeszcze nie tak dawno standardową rolą ojca było tylko zapewnianie utrzymania rodzinie, bycie wyższą instancją odwoławczą („Zapytaj taty”), ewentualne karcenie i, od czasu do czasu, pochwała. Ojcowie nie poświęcali kiedyś zbyt wiele czasu dzieciom, zostawiając wychowanie niemalże w całości matkom.

Świeżo upieczony tata może czuć ogromny mętlik w głowie jeśli właśnie tak było w jego przypadku. Teraz będzie musiał wymyślić swoją rolę na nowo i wypracować własne metody.

Rola taty w życiu dziecka

Przede wszystkim – tata to nie rodzic drugiej kategorii. Jego rola jest tak samo ważna jak rola mamy. Stanowi dla dziecka pierwszy i najważniejszy wzór mężczyzny, a jego relacja z mamą – wzór relacji damsko-męskiej. To także model zachowań, który zapisze się bardzo głęboko w umyśle malucha.

Ojciec zapewnia poczucie bezpieczeństwa i bliskości, dodaje odwagi, buduje w dziecku poczucie własnej wartości, motywuje. Stawia także wymagania i uczy zdrowej ambicji, pokazuje jak pokonuje się trudności. Stawia granice, pokazuje, jak należy właściwie postępować. Przy tym wszystkim nie może bać się okazywać czułości. Tata może wymyślać własne sposoby na spędzanie czasu z dzieckiem, na zabawę – dzięki temu, że są zupełnie różne od aktywności wykonywanych z mamą – rozwijają maluszka w zupełnie inny sposób.

Przy tym wszystkim najważniejsze są jednak, wspominane już wyżej, zaangażowanie, zainteresowanie i obecność w życiu dziecka.

 

Agnieszka Kęsek

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!