Urlop ojcowski

Kiedy urlop ojcowski chroni przed zwolnieniem?

tata i córka

Kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim lub też z niego wracająca ma specjalne prawa – m.in. jest chroniona przed zwolnieniem i degradacją zawodową. A co z ojcami? Co w przypadku mężczyzn, którzy chcą rozpocząć lub już rozpoczęli urlop ojcowski?


Urlop ojcowski – co to takiego?

Często mylone są dwa pojęcia – urlop tacierzyński i urlop ojcowski. Ten pierwszy to sytuacja, w której mężczyzna przejmuje od kobiety niewykorzystaną część urlopu macierzyńskiego jednak w wymiarze nie większym niż 6 tygodni. Mama wraca do pracy, a z dzieckiem w domu zostaje tata.

Urlop ojcowski nie jest natomiast w żaden sposób zależny od urlopu macierzyńskiego. Jest to świadczenie przysługujące każdemu mężczyźnie, który wychowuje dziecko (jeśli jest ojcem biologicznym bądź przysposabia dziecko). Warunkiem jest pozostawanie w stosunku pracy – tzn. bycie pracownikiem – liczy się dzień złożenia wniosku.

Czy urlop ojcowski chroni przed zwolnieniem?

Dobra wiadomość jest taka, że w czasie przebywania na urlopie ojcowskim mężczyzna podlega specjalnej ochronie prawnej przed zwolnieniem z pracy. Podczas urlopu pracodawca nie może pracownikowi wypowiedzieć umowy. Wyjątkiem są sytuacje, gdy pracodawca ogłosi upadłość lub miejsce pracy zostanie zlikwidowane.

Ojciec jest chroniony wyłącznie podczas, gdy przebywa na urlopie, ale prawo zapewnia mu także powrót na takie samo stanowisko z takim samym wynagrodzeniem. Może też zaraz po zakończeniu urlopu ojcowskiego udać się na urlop wypoczynkowy.

Zwolnienie możliwe między złożeniem wniosku a urlopem?

Pracownik jest chroniony przed zwolnieniem w czasie przebywania na urlopie. Takie ujęcie prawa stwarza teoretyczną możliwość, że dostanie wypowiedzenie w okresie pomiędzy złożeniem wniosku a pójściem na urlop. Warto podkreślić słowo – teoretyczną, ponieważ większość pracodawców raczej nie postąpiłaby w ten sposób, narażając się tym samym na mocną krytykę w związku z takim traktowaniem pracujących ojców.

Urlop ojcowski 2018

Kilka ważnych faktów na temat urlopu ojcowskiego:

  • Wymiar urlopu ojcowskiego to zawsze 14 dni (w tym weekendy i święta), niezależnie od tego ile dzieci się urodziło (ilość dni nie zwiększa się np. kiedy narodzą się bliźniaki).
  • Mężczyzna może z niego skorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia, lub do upływu dwóch lat od uprawomocnienia się decyzji o przysposobieniu dziecka (ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia).
  • W tym czasie przysługuje mu 100% wynagrodzenia (średnia z ostatniego roku).
  • Urlop ojcowski można podzielić na dwie równe części i wykorzystać go na dwa razy.

 

Tata potrzebny od początku!

Urlop ojcowski jest ważny i warto korzystać z tego prawa. Dlaczego? Dlatego, że te dwa tygodnie bardzo przydadzą się, szczególnie na początku, kiedy pojawia się mały domownik i trzeba na nowo ułożyć życie rodzinne i domowe. To trudny okres bardzo intensywnych zmian i warto przeżyć go wspólnie z partnerką i dzieckiem.

To nieprawda, że maluch potrzebuje ojca dopiero, kiedy zaczyna być bardziej aktywny, więcej rozumie i więcej komunikuje. Tata jest potrzebny od samego początku i równie ważny jak mama. Powinien dawać dziecku to, czego noworodek najbardziej potrzebuje – poczucie bezpieczeństwa.

 

 

Agnieszka Kęsek

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!