Urlop ojcowski

Książki dla dzieci, których głównym bohaterem jest tata

Tata

W książkach dla dzieci możemy przebierać - na rynku mamy całą masę pozycji o najróżniejszej tematyce. Dodatkowo - wydawnictwa bardzo dbają także o stronę wizualną - piękne rysunki, trwałe i dobrze zrobione okładki to już standard. Czy w tym "gąszczu" jest też miejsce dla książek o... tacie? Sprawdźmy!


Tata wychodzi na pierwszy plan!

W niektórych książkach dla najmłodszych tata jest postacią drugoplanową. W zasadzie tylko pomaga mamie lub pojawia się okazjonalnie, by rozwiązać dany problem. Takie przedstawienie jest mocno krzywdzące dla ojców, którzy coraz bardziej angażują się w wychowanie dzieci.

Tę zmianę widać coraz bardziej. Odchodzimy od modelu "mama wychowuje, tata zarabia" na rzecz partnerstwa i wsparcia. Dlatego coraz bardziej potrzebne są książki o ojcach - takie, w których to tata jest bohaterem. Przedstawiamy niektóre z takich właśnie pozycji - warto się z nimi zapoznać!

"Tato Kocham Cię" - Anna Casalis

Przeurocza książeczka dla najmłodszych dzieci. To zbiór bajek o zwierzętach, w którymi bohaterami są m.in. tata bobra, tata myszek, tata misia czy tata jelonka.

"Supertata" - Herve Tullet

Kolejna pozycja dla dzieci w wieku od około roku. Nie ma tam wiele tekstu, natomiast tata jest przedstawiony jako bohater, który ma supermoce. Potrafi absolutnie wszystko!

"Mój tata jest super" - Praca zbiorowa

Tu bohaterami są również zwierzątka (psy), a książka opowiada o pięknej, ciepłej relacji taty i dziecka. Pokazuje wspólne spędzanie czasu - także w sposób, który najczęściej "z góry" przypisywany jest mamie. Mądra i potrzebna książka.

"Co mi powiedział tata" - Astrid Desbordes

Książka o tacie, który tłumaczy, rozmawia z dzieckiem, odpowiada na jego pytania. To opowieść o... górnolotnie mówiąc, życiu, do którego ojciec przygotowuje syna. Niektórym może nie udać się uniknąć wzruszenia podczas czytania!

"Jak tata pokazał mi wszechświat" - Ulf Stark, Eva Erikson

W "Jak tata pokazał mi wszechświat" towarzyszymy bohaterom w wyprawie na łąkę, gdzie tata chce pokazać synowi gwiazdy, a ten uparcie patrzy na to, co ma pod stopami - na małe źdźbło trawy, na ślimaka. Bardzo mądra i pouczająca bajka o tym, że fascynujące jest nie tylko to, co dalekie.

"Jak tata się z nami bawił" - Ulf Stark, Mati Lepp

Kolejna książka o małym Ulfie i jego tacie. Poznajemy w niej także brata Ulfa. Opowiadanie oscyluje wokół interesującej zabawy, którą wymyślił tata. A tata zwykle wcale się nie bawi więc skutki mogą być całkiem ciekawe! Pełna humoru, ciepła książeczka.

"Tata i ja" - Agnieszka Stelmaszyk

Książka przede wszystkim dla ojców i córek, opowiada bowiem o Milence i jej tacie, którzy potrafią wspaniale spędzać ze sobą czas. Wymyślają najróżniejsze zabawy i przygody. Pięknie pokazana jest w niej wyjątkowa więź, jaka łączy tatę i córkę.

Seria Tato - Markus Majaluoma

Książki opowiadające o przygodach taty i jego dzieci. Bardzo dynamiczne, pełne humoru i akcji! Tata jest bardzo zmęczony i marzy o chwili odpoczynku, ale przy takiej wesołej gromadce pociech nie ma na to szans. Mimo to radzi sobie świetnie!

„Mus jabłkowy” - Klaas Verplancke

W tej książeczce dla maluchów tekstu jest mało, a ilustracje są bardzo udane. Opowiada o synku i tacie. Tacie, który czasem jest bardzo zmęczony, który czasem może się zdenerwować, ale to zawsze mija.

„Tatax i inne historyjki o tatusiach” - Barbara Stenka

To zbiór krótkich opowieści o tatusiach. Tatusiach, którzy bardzo się od siebie różnią – niektórzy mają dziwne prace, inni są zabawni, jeszcze inny mają ciekawe hobbby… Wszystkich łączy jednak to, że bardzo kochają swoje dzieci i są wspaniałymi ojcami.

„Mój tata” - Anthony Browne

Urocza książeczka, który pokazuje tatę widzianego oczami dziecka – przeznaczona jest również dla małych dzieci. Bardzo prosta, a przy tym dowcipna, ciepła i interesująca dla maluchów.

 

Autor: Agnieszka Leśniak

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!