Urlop ojcowski

Kto otrzyma krótszy czas na odebranie urlopu ojcowskiego?

Tata z noworodkiem na kolanach

W zeszłym roku zostałeś ojcem, ale nie zdążyłeś jeszcze wykorzystać przysługującego ci urlopu ojcowskiego? Sprawdź, ile masz na to czasu po wprowadzeniu nowelizacji!


Urlop ojcowski – zmiany

zmianie terminów urlopu ojcowskiego było głośno już od połowy zeszłego roku. Ustawa o urlopie ojcowskim, który od kilku lat przysługiwał ojcom w niezmienionej formie, trafiła na stół posłów. I – jak się okazuje – wróciła z niego w nieco „okrojonej” wersji. Bo choć wymiar urlopu przysługującego świeżo upieczonym tatusiom się nie zmienił – nadal są to dwa tygodnie, a dokładnie 10 dni roboczych - zmianie uległ czas, jaki ojcowie mają na jego wykorzystanie. Zmianie, a dokładnie skróceniu – i to o połowę.

Do tej pory urlop ojcowski przysługiwał ojcom od dnia narodzin dziecka do momentu ukończenia przez nie 24 miesiąca życia. Obecnie tata musi wykorzystać uprawnienie w pierwszym roku życia dziecka, czyli do dnia jego pierwszych urodzin. Musi, o ile faktycznie chce z urlopu skorzystać. Bo oczywiście takiego przymusu nie ma – urlop nadal jest dobrowolny i przysługuje wyłącznie na wniosek pracownika. Zmiana, o której mowa, jest podyktowana unijną dyrektywą, która podkreśla, że urlop ojcowski ma być uprawnieniem ściśle związanym z narodzinami dziecka i spowodować wzrost zaangażowania ojca w opiekę nad niemowlęciem. Powinien być więc udzielany w niedługim czasie po porodzie.

Zmiany w  urlopie ojcowskim – obawy ojców

Zmiany w ustawie o urlopie ojcowskim wprawiły w konsternację wielu ojców – zwłaszcza tych, którzy swojego uprawnienia nie zdążyli jeszcze wykorzystać. Jednym z nich jest pan Marek, ojciec 10-miesięcznej Tosi.  – Wszędzie piszą o tym, że od nowego roku urlop ojcowski można wykorzystać tylko do pierwszych urodzin dziecka. Ja swojego jeszcze nie wykorzystałem. Czy to znaczy, że zostały mi tylko dwa miesiące? Planowałem skorzystać z urlopu w najbliższe wakacje, ale jak rozumiem, do tego czasu mój urlop przepadnie?

Otóż nie. Pan Marek może spać spokojnie i planować wakacje bez obaw, że jego uprawnienie przepadnie. Nowe przepisy, skracające czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego do 12. miesięcy będą obowiązywać dopiero tych pracowników, których dzieci przyszły na świat po uchwaleniu zmian. W myśl zasady, że prawo nie działa wstecz, ojcowie, którzy nabyli prawo do urlopu ojcowskiego na starych zasadach, mogą z niego korzystać zgodnie z tymi zasadami.

A więc, podsumowując, pan Marek oraz inni ojcowie, których dzieci urodziły się do stycznia 2023 roku, mogą wykorzystać urlop ojcowski w przeciągu 24 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Ojcowie dzieci, które przyszły na świat po tym terminie, mają na to 12 miesięcy.

 

Autor: Agata Cygan - Kukla

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!