Urlop ojcowski

Miejsca przyjazne ojcom i dzieciom

Miejsca przyjazne ojcom z dzieckiem

Pływanie, warsztaty językowe, szkoły wiązania chust… Coraz częściej w zajęciach uczestniczą oprócz mam, również nowocześni ojcowie, którzy nie boją się odejść od schematów. Zjawisko to widoczne jest szczególnie w dużych miastach, gdzie oprócz klasycznego spaceru po parku z wózkiem, ojcowie mogą spędzić czas w kinie lub kawiarni, nie rozstając się ani na chwilę z dzieckiem, poddanym im pod opiekę przez mamę. Oto kilka propozycji, jak być aktywnym tatusiem w wielkim, i trochę mniejszym mieście!


Z maluszkiem do kina i na wystawę

Niedawno zostałeś tatą? Na pewno doceniasz poświęcenie i trud, który twoja partnerka wkłada w opiekę i wychowanie waszego szkraba. Myślisz sobie – jak jeszcze możesz jej pomóc, a jednocześnie miło spędzić czas? Jeśli jesteś aktywnym, ciekawym nowości mężczyzną i za nic masz stereotypy, że to matka powinna zajmować się dzieckiem – nie wymykaj się z domu sam – zabierz ze sobą malucha. Wiele jest bowiem miejsc, w których młodzi ojcowie swobodnie się czują, mają okazję skonfrontowania wątpliwości, nauczyć wielu nowych rzeczy i aktywnie spędzić czas ze swoim dzieckiem. Oto kilka pomysłów na aktywne ojcostwo!

Dziś jemy na mieście!

Wiadomo, że nic nie zastąpi domowego obiadu przygotowanego przez królową kuchni, czyli mamę. Czasem jednak warto zachęcić partnerkę do skorzystania z „wychodnego”, w celu iście dowolnym, a samemu odpocząć od zadymionej kuchni i rzężącej mikrofali. Kawiarnie, bary i restauracje przyjazne dzieciom stoją również otworem dla wszystkich ojców „lubiących bywać”. Boisz się, że trochę starszy maluch nie sprawdzi się jako kompan przy stole? Niepotrzebnie - nawet najbardziej rozkapryszone dziecko jest w stanie zainteresować się kolorowym menu lub przygotowanymi dla niego przez restaurację, czy kawiarnię atrakcjami. Zwłaszcza, że powstaje coraz więcej miejsc przyjaznych rodzicom z dziećmi – znajdziesz je w internecie.

Tato – uważaj, to że wyrwałeś się z domu, nie znaczy, że możesz oddać malca pod opiekę, skądinąd uroczych pań animatorek, a sam zająć się pracą, czy rozmową z przyjacielem! Pamiętaj, to czas tylko dla ciebie i malucha- postaraj się wykorzystać go na budowanie więzi między wami. To, co drogi tato, zaprosisz dziś swojego szkraba na lunch?

Spętani miłością

Przemieszczanie się z maluchem w chuście staje się dziś coraz bardziej modne, i to nie tylko wśród mam. Widok mężczyzny z zawiniątkiem na brzuchu lub plecach to dziś wcale nie rzadkość. Może ty, drogi tato, również chciałbyś zabłysnąć w oczach twojej partnerki i kolegów – jako troskliwy i modny tata? Nic prostszego! Na rynku powstaje coraz więcej ośrodków, które w swojej ofercie mają warsztaty wiązania chust, coraz więcej takich zajęć organizowanych jest również we wspomnianych wcześniej kawiarniach przyjaznych rodzicom z dziećmi oraz w szkołach rodzenia. Oczywiście najlepszym pomysłem jest wzięcie udziału w szkoleniu razem z partnerką, ale jeśli twoja kobieta taki kurs ma już za sobą – warto skorzystać z okazji, wziąć ze sobą malucha i trochę się poduczyć. Sztuka wiązania nie jest trudna, a korzyści całe mnóstwo. Jedno jest pewne - dzięki praktyce noszenia dziecka w chuście tata ma możliwość uczestniczyć w wyjątkowy sposób w wychowaniu swojego malca.

Co więcej, noszenie chust przez mężczyzn stało się na tyle popularne, że na rynku znaleźć dziś można artykuły przeznaczone specjalnie dla nich - w większych niż standardowe rozmiarach oraz męskich wzorach i kolorach np. czerń, szarość czy moro. Piszesz się na takie warsztaty, przyszły „chustotato”?

Intelektualne zajawki

A może by tak wykorzystać wolny czas na naukę i rozwój? Codziennie na terenie całej Polski organizowane są spotkania dla rodzin z małymi dziećmi - wystarczy tylko trochę poszperać w internecie. Zajęcia pełne są praktycznych porad, a prowadzący je specjaliści, chętnie odpowiadają na nurtujące pytania, związane z wychowaniem małego człowieka. Co ważne, w wielu z tych spotkań można uczestniczyć bezpłatnie. Nauka języków obcych, pierwsza pomoc, kurs fotografii, dogoterapia, warsztaty kołysanek – wybór jest naprawdę szeroki, a korzyści całe mnóstwo. Dla malucha czas spędzony na zabawie z tatą jest bezcenny - nie tylko radosny, ale i pożyteczny. Dodatkowo, tata i maluch mają szansę nawiązania ciekawych znajomości.

Aktywne ojcostwo!

Pomysłów na aktywne spędzenie czasu z dzieckiem jest całe mnóstwo. Potrzeba tylko chęci, bo czas zawsze się znajdzie – jeżeli nie w tygodniu to w weekendy. Czas spędzony z dzieckiem, nawet, a może przede wszystkim, bez mamy może stać się cudowną przygodą  z ojcostwem - niezależnie od miejsca zamieszkania, czy stanu majątkowego.

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!