Urlop ojcowski

Ochrona prawna pracownika na urlopie ojcowskim

Tata na urlopie

Urlop ojcowski, mimo, że coraz powszechniejszy, nadal budzi wątpliwości niektórych tatusiów.  Jedną z nich wywołuje pytanie, czy skorzystanie z urlopu nie skłoni pracodawcy do zwolnienia pracownika. Tato, bez obaw. W czasie korzystania z ojcowskiego jesteś chroniony prawnie przed zwolnieniem z pracy.

Nie zostaniesz zwolniony w czasie urlopu

Pracownik, który decyduje się skorzystać z urlopu ojcowskiego, ma zapewnioną prawną ochronę przed zwolnieniem z pracy. Tak więc, mówiąc krótko - w czasie pobytu na urlopie pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć tatusiowi umowy o pracę. Jego uprawnienia są zrównane z tymi, jakie kodeks przewiduje dla rodzica, korzystającego z urlopu macierzyńskiego. Tak więc na ojcowskim mężczyznę obowiązuje ochrona przed zwolnieniem na podobnych zasadach, jakie stosuje się wobec  pracownic w ciąży oraz matek, korzystających z urlopu macierzyńskiego. Wypowiedzenie jest możliwe jedynie w sytuacji likwidacji lub upadłości pracodawcy.

Dokładna analiza przepisu pokazuje, że ochrona pracownika rozpoczyna się dopiero w chwili rozpoczęcia korzystania przez niego z urlopu. Tak więc, teoretycznie, pracodawca mógłby zwolnić pracownika już po złożeniu wniosku, ale przed momentem jego przejścia na urlop. Takie działanie byłoby jednak ze strony pracodawcy skrajnie nieodpowiedzialne, mogłoby się wiązać z ryzykiem oskarżenia o dyskryminację pracownika.

Po urlopie wrócisz na swoje stanowisko

Pracownik, który decyduje się skorzystać z urlopu ojcowskiego, po zakończeniu okresu urlopu ma zagwarantowany powrót na  dotychczas zajmowane stanowisko. Co więcej, powrót ten musi mu zagwarantować niezmienione wynagrodzenie za pracę. W czasie urlopu ojcu przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego, który wynosi 100 procent podstawy wymiaru zasiłku (100 procent swojej średniej pensji z 12 miesięcy kalendarzowych, które poprzedzają miesiąc korzystania z zasiłku).

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że bezpośrednio po powrocie z ojcowskiego pracownik ma pełne prawo do wnioskowania o przysługujący mu urlop wypoczynkowy.

Tato w mundurze, Ty także jesteś chroniony

Jako że w czerwcu 2011 r. weszła w życie ustawa, która do korzystania z urlopu ojcowskiego uprawnia także funkcjonariuszy służb mundurowych, warto również wspomnieć o ich prawie do zachowania stanowiska. Wspomniane zmiany dotyczą pracowników policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

W czasie korzystania z ojcowskiego funkcjonariusze są chronieni przed zwolnieniem podobnie jak pozostali pracownicy, co jednak nie dotyczy osób wydalonych dyscyplinarnie ze służby bądź skazanych prawomocnym wyrokiem sądu. W przypadku, kiedy oboje rodzice są funkcjonariuszami, z uprawnień może korzystać tylko jedno z nich.

 

Agata Cygan

 

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!