Urlop ojcowski

Poznajcie się nawzajem

Poznajcie się nawzajem

W tych pierwszych dniach po narodzinach obecność mężczyzny jest tak samo ważna jak kobiety, choć zawiązanie uczuciowej nici z dzieckiem jest w przypadku ojców nieco trudniejsze i wymaga więcej czasu. Kontakt matki z dzieckiem zawiązuje się już w czasie ciąży. Malec przebywając w łonie czuje jej oddech, ciepło, słyszy bicie jej serca i słodki głos. Więź dziecka z ojcem musi się dopiero ukształtować. Dziecko właśnie wtedy najintensywniej odczuwa bliskość osób, uczy się je rozpoznawać. Tato - bądź przy nim, poznaj je, zbuduj mocną wieź między wami.

Więź między ojcem a dzieckiem

Niektórzy ojcowie nie przywiązują zbyt dużej uwagi do relacji z niemowlęciem. Wielu z nich zaraz po narodzinach dziecka ma ochotę uciekać, gdzie pieprz rośnie. Inni czekają tylko, gdy malec podrośnie, by zabrać go na mecz piłki nożnej, czy nauczyć gry na gitarze. Tacy ojcowie zapominają jednak o najważniejszej kwestii wychowania, a mianowicie silnej więzi uczuciowej na płaszczyźnie rodzic – dziecko. Dlatego już od pierwszych dni po narodzinach każdy mężczyzna powinien powoli wdrażać się w odpowiedzialną rolę ojca. Może nie jest to najłatwiejsze, ale przynosi wymierne  korzyści i niekłamaną satysfakcję. To, jaki rodzaj kontaktu wypracują ojcowie z dziećmi w trakcie pierwszych trzech lat ich życia ma ogromne znaczenie w przyszłości.

Wychowuj, nie tylko bądź

Pierwsze dni razem zwykle są bardzo intensywne. Gdy towarzyszyłeś żonie przy porodzie na pewno nie ominęły cię chwile ogromnego wzruszenia. Moment, gdy na świat przyszło twoje dziecko, gdy je zobaczyłeś, gdy pierwszy raz wziąłeś na ręce – tego nie opiszą żadne słowa. Teraz, gdy już jesteście w domu, nadal nie możesz ochłonąć, a każdą chwilę spędzoną z maleństwem traktujesz jak wielkie przeżycie. I o to właśnie w tym wszystkim chodzi. Badania wykazały, że mężczyźni z chwilą przyjścia na świat upragnionego maleństwa doświadczają wzrostu poziomu hormonów żeńskich. Dbanie o dzieci, przez długi czas uważane za domenę kobiet, najwyraźniej ojcom też przychodzi w sposób naturalny.

Zaangażuj się w opiekę

Drogi tato, nie ma lepszego sposobu na umacnianie więzi między tobą a dzieckiem, niż poświęcanie mu swojej uwagi. Nawet, gdy twoja praca jest wymagająca i czasochłonna, postaraj się ( zwłaszcza na samym początku) jak najczęściej przebywać w domu. Nie bierz nadgodzin, nie zabieraj pracy do domu i zrezygnuj z wyjazdów służbowych, jeżeli istnieje taka możliwość. Twoje wsparcie dla żony jest teraz najważniejsze, a opieka nad maleństwem bardzo potrzebna i wręcz pożądana. Po pewnym czasie spędzonym z maluszkiem nie będziesz już dla niego obcą osobą, zniknie strach, zdziwienie, a coraz częściej na twarzy maluszka dostrzeżesz szczery uśmiech. Naucz się, jak zmieniać pieluszkę, kąpać dziecko, układać do snu… - tych wszystkich czynności, które są niezbędne w życiu młodego rodzica. Bierz czynny udział w opiece i wychowaniu maleństwa. Dzięki poznaniu jego zwyczajów i charakteru z dumą będziesz mógł powiedzieć: „znam swoje dziecko i wiem, co dla niego najlepsze”. I nie będzie to zdanie wypowiadane „na wyrost”.

Obudź w sobie dziecko

Spędzanie czasu z dzieckiem to nie tylko niekończące się obowiązki, to także nieopisana radość. Wspólne zabawy klockami, malowanie i wiele innych tego typu form spędzania czasu sprawi, że ty także poczujesz się jak dziecko. Powrócisz do świata marzeń – maluch nauczy się na odkrywać życie od nowa i inaczej na nie patrzeć. Jeśli się postarasz, będziesz ważną częścią życia dziecka i zapewnisz mu niezbędne warunki do szczęśliwego dzieciństwa.

Więź między dzieckiem a tatą

Każda chwila spędzona z maleństwem jest ważna dla tworzenia bogatej więzi między dzieckiem a ojcem. Ojcostwo to przede wszystkim zaangażowanie w wychowanie i opiekę and dzieckiem. Nie daj sobie wmówić, że rolą ojca jest przede wszystkim zabezpieczanie rodziny finansowo. Tata ma być przy maleństwu. Nie obawiaj się wyzwań związanych z byciem ojcem - uwierz w swoje instynkty. Znajdź dla ciebie i dziecka najwłaściwszą drogę porozumienia, bo tylko od ciebie teraz zależy jak silna ona będzie!

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!