Urlop ojcowski

Tata potrzebny od początku!

Tata potrzeby od początku

Stereotyp mówiący, że w pierwszym okresie życia dziecka rola ojca jest w zasadzie marginalna wciąż bardzo mocno wpływa na postrzeganie macierzyństwa i ojcostwa. Potwierdziło to badanie „Godzenie ról rodzinnych i zawodowych kobiet i mężczyzn” współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Według niego, Polacy nadal uważają, że najważniejsza dla dziecka jest matka, natomiast taty w zasadzie mogłoby nie być.


Gdzie jest miejsce taty?

Skąd wzięło się postrzeganie roli ojca jako marginalnej? Winę ponosi przede wszystkim stereotypowe podejście do obowiązków kobiety i mężczyzny. Według niego to matka powinna zostawać w domu z dziećmi, podczas gdy ojciec zarabia na utrzymanie. Niestety, taka opinia na temat rodziny zagrzała miejsce już na dobre w ludzkiej świadomości i mimo wielu prób, a nawet powierzchownej poprawy sytuacji, nie chce ustąpić. Jednak spychanie ojcowskiej roli na margines ma swoje źródło także w naturze. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że to właśnie kobieta jest w naturalny sposób przygotowana do opieki nad dzieckiem. Chodzi tu zarówno o fizjonomię, jak i psychikę. Dla noworodka to właśnie ona najczęściej staje się tzw. „osobą bazową”, czyli tą najważniejszą, z którą maluch rozwija specyficzną więź. Jednak fakt, że w życiu dziecka taka „osoba bazowa” może być tylko jedna, wcale nie oznacza, że rola ojca na początku życia dziecka jest nieważna. Wręcz przeciwnie!

Jasne,  że potrzebny!

Stwierdzenie, że ojciec staje się dla dziecka ważny dopiero, kiedy maluch osiągnie już pewną samodzielność, jest absolutnie nieprawdziwe. Obecność taty jest tak samo ważna dla noworodka, jak dla nieco starszego dziecka. Powodem są dobre emocje, poczucie bezpieczeństwa i spokój – to, co mężczyzna może ofiarować swojemu maleństwu, które wyczuwa to wszystko, w szczególności poprzez dotyk. Stanowi on podstawowe narzędzie tworzenia więzi z dzieckiem zaraz po jego urodzeniu. Dlatego bardzo ważne jest, aby ojciec jak najczęściej trzymał malucha na rękach, przytulał, czy kołysał. Bliskość kochającej osoby znaczy dla noworodka bardzo wiele. Co więcej, pomaganie, a nawet sama obecność taty podczas przewijania, kąpieli, czy karmienia jest niezwykle istotna. Uczestniczenie w życiu dziecka od momentu jego narodzin pozwala na stworzenie mocnej z nim więzi. To wszystko procentuje w przyszłości, kiedy dziecko napotyka na pierwsze problemy i trudności. W takiej sytuacji będzie szukać rozwiązania być może właśnie u taty, który kojarzy mu się z poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacją. Tata to także osoba, która może wprowadzić dziecko w świat norm i reguł rządzących światem.

Urlopy specjalnie dla ojców

Na szczęście polskie prawo wspiera ojców i oferuje im dwa świadczenia, dzięki którym mogą przebywać z dzieckiem w początkowej fazie jego życia. Pierwszym z nich jest tzw. urlop tacierzyński, czyli przejęcie przez ojca niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego. W takiej sytuacji to tata zostaje w domu z maluchem, a mama wraca do pracy. Można z niego skorzystać wtedy, gdy matka wykorzystała już 14 tygodni z przysługującej jej puli. Drugi ważny urlop to tzw. ojcowski, czyli tydzień (a już od 2012 roku – dwa tygodnie), który mężczyzna może wykorzystać do roku po narodzinach dziecka. Ważne jest to, że na urlopie ojcowskim można przebywać wtedy, gdy kobieta jest w trakcie macierzyńskiego. Dzięki temu maluch przynajmniej przez pewien czas ma obydwoje rodziców przy sobie. Aby uzyskać taki urlop, należy złożyć stosowny wniosek najpóźniej 7 dni przed planowanym jego rozpoczęciem. Pracodawca jest zobowiązany udzielić swojemu pracownikowi takiej przerwy w pracy.

 

Agnieszka Kęsek

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!