Urlop ojcowski

Tato – buduj bliskość z dzieckiem przez zabawę!

W co się bawić z dzieckie?

Mama – ta pierwsza, najbliższa osoba, przy której malec czuje się najpewniej i najbezpieczniej. Budowanie więzi z dzieckiem w przypadku matki zwykle nie jest konieczne- więź ta powstaje naturalnie, spontanicznie, już w momencie, kiedy maleństwo pojawia się pod sercem. Potem wystarczy ją tylko utrzymywać -  karmienie, przewijanie, usypianie. A jak jest w przypadku ojca?  Budowanie więzi z malcem także warto zacząć jeszcze w trakcie ciąży – głaskanie i mówienie do brzuszka to dziś standard każdej pary oczekującej dziecka. A jak więź utrzymać? Przede wszystkim – przez zabawę. Zabawę codziennością.


Łączcie pasje

W co się bawić, aby zabawa sprawiała frajdę Wam obojgu? Pomyśl, jak zaszczepić własne pasje maluchowi. Kochasz samochody? Kolejka albo zestaw małych autek z pewnością pozwoli przenieść atmosferę ulicznego zgiełku do pokoju malucha. Kochasz sport? Zacznijcie od balonowej piłki, a z pewnością sam się nie obejrzysz, kiedy pod bokiem wyrośnie Ci godny kompan sportowych rozgrywek. Kochasz muzykę? Zagrajcie na garnkach! Kochasz budować? Biegnijcie do piaskownicy! Kochasz podróże, zwierzęta, fotografię, samoloty? Zastanów się, jak najlepiej połączyć swoją pasję z zabawą z maluchem. Nikt nie mówi, że Twoje dziecko musi pokochać te same zajęcia co Ty, ale wspólne szukanie zainteresowań to najlepsze pole do - znajdywania wzajemnego zrozumienia.

Zabawa codziennością

Bawić się można zawsze i wszędzie. Wcale nie musicie szukać specjalnego czasu, który będzie miał służyć wyłącznie na zabawę. Często, kiedy taki czas z mozołem udaje się wydzielić z załadowanego obowiązkami dnia, nagle okazuje się, że – nie bardzo wiadomo, jak go wykorzystać. Tymczasem bawić się można przy każdej okazji. Kąpiąc malucha (przecież wanna to wspaniały basen, w którym znajdzie się miejsce także dla kaczuszek, delfinków i innych morskich stworzonek), karmiąc go (przecież obiad równie dobrze będzie smakował na kocu w ogrodzie) czy przewijając. Zastanów się, jak zamienić codzienne, banalne czynności w wyjątkowe chwile.

Bycie razem – najlepsza zabawa

Nie masz pomysłów na zabawę? Czasem naprawdę nie trzeba wiele. Zamiast szukać skomplikowanych sposobów na wypełnienie wolnego czasu, a w efekcie – wypełniać go tym właśnie szukaniem – po prostu bądźcie razem. Porzucajcie się poduszkami, pośpiewajcie piosenki, połóżcie się na kocu w ogrodzie i poobserwujcie chmury, pobiegajcie za Waszym psiakiem po podwórku. Nie bój się okazywać dziecku uczuć: przytulaj, głaskaj, mów, że kochasz. To wcale nie są oznaki słabości, ale siły. Siły ojcowskiej miłości – tak potrzebnej dla prawidłowego rozwoju dziecka.

 

Agata Cygan

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!