Urlop ojcowski

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim? To możliwe!

Wypoczynkowy po macierzyńskim

Urlop wypoczynkowy to podstawowe świadczenie przysługujące każdemu pracownikowi. Jego waga jako prawa do wypoczynku potwierdzona jest nawet w Polskiej Konstytucji w artykule 66. Do przejścia na taki urlop mają prawo nawet kobiety, które dopiero zakończyły urlop macierzyński. Wszelkie obawy są więc bezpodstawne, gdyż ze strony prawnej taka możliwość istnieje. Należy tylko dopełnić wszelkich formalności.


Wypoczynkowy po macierzyńskim – dobre rozwiązanie?

Urlop wypoczynkowy to najbardziej „klasyczne” pracownicze świadczenie. Zazwyczaj bierzemy go, aby wyjechać na wakacje lub nieco przedłużyć święta. Jest także możliwe wykorzystanie tego czasu zaraz po urlopie macierzyńskim. Warto zastanowić się nad tym odpowiednio wcześniej. Urlop wypoczynkowy wzięty zaraz po macierzyńskim wydłuża czas, który możemy spędzić z dzieckiem. Często tygodnie macierzyńskiego nie wystarczą aby w pełni nacieszyć się dzieckiem. Wtedy takie rozwiązanie może okazać się dobrym pomysłem. Szczególnie, jeśli masz jeszcze sporo niewykorzystanych dni urlopowych i nie ma obaw, że w przyszłości ich zabraknie. Być może partner także będzie w stanie wziąć wolne i spędzicie ten czas wspólnie – całą rodziną. Jeśli decyzja już zapadła - nie ma na co czekać. Wystarczy tylko dopilnować wszelkich formalności.

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Podstawową zasadą dotyczącą urlopów wypoczynkowych, którą reguluje kodeks pracy, jest ich długość. Według art. 154. wynosi on corocznie 20 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony mniej niż 10 lat i 26 dni gdy pracuje więcej niż 10 lat. Do stażu pracy wliczane są wszelkie okresy zatrudnienia (nawet jeśli występowała między nimi przerwa), jak również ukończone szkoły. Przykładowo, studia magisterskie liczą się aż za 8 lat. Co ważne dla mam, urlop macierzyński również wliczany jest w długość stażu pracy. Za urlop wypoczynkowy przysługuje pełne wynagrodzenie. Kodeks pracy mówi jednak, że pracodawca może w przypadku nieprzewidzianych wcześniej, nagłych okoliczności - odwołać pracownika z urlopu. Musi jednak pokryć koszty swojej decyzji.

Potrzebny wniosek

Podstawą do udzielenia urlopu wypoczynkowego jest złożenie przez pracownika wniosku. Nie można automatycznie, „z marszu” przejść po macierzyńskim na kolejny urlop. Jeśli w pracy istnieje plan urlopów, czas składania wniosku nie jest dowolny – obowiązuje termin, do którego można to zrobić. W przypadku sporej części firm jest to marzec. Jeśli natomiast w naszym miejscu pracy nie ma planu urlopów, wniosek można złożyć w dowolnym czasie. Nie oznacza to jednak, że składamy dokument dzień przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Pracodawca musi mieć bowiem czas na jego zatwierdzenie. W przypadku urlopu wychowawczego odbieranego zaraz po macierzyńskim sytuacja jest szczególna, warto więc, mając na uwadze dobre stosunki w pracy, odpowiednio wcześniej uprzedzić pracodawcę o swoich zamiarach. Dzięki temu będzie wiedział „na czym stoi” i czego ma się spodziewać.

Wypoczynkowy czy wychowawczy?

Zamiast brania urlopu wypoczynkowego zaraz po macierzyńskim, można zdecydować się na urlop wychowawczy. Trwa maksymalnie 3 lata i w zależności od preferencji wykorzystuje się go w całości, części lub dzieli na równe odcinki (maksymalnie 4). Jego minusem w stosunku do wypoczynkowego jest fakt, że nie otrzymuje się w tym czasie wynagrodzenia. Aby z niego skorzystać trzeba więc być w stabilnej sytuacji materialnej. Dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na bezpłatne przebywanie w domu z dzieckiem lepszym rozwiązaniem może być w związku z tym urlop wypoczynkowy.

 

Agnieszka Kęsek

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!