Urlop ojcowski

Wracać do biura czy pracować w domu z maluchem?

Mama w domu

Urlop macierzyński dobiega końca i znów stoisz przed ważnymi decyzjami: czy wracać do pracy, czy może z niej zrezygnować? Lepiej pracować w biurze, czy raczej w domu, mając na oku swoje maleństwo? Co z urlopem wychowawczym? Wybór wiąże się z rozważeniem wszystkich „za” i „przeciw” powyższych opcji. Jakie są plusy pracy w domu, a z czym wiąże się powrót do firmy?


Sprecyzuj wasze potrzeby

Zanim podejmiesz decyzję o powrocie do pracy, rozważ wszystkie możliwości, jakie przed tobą stoją. Urlop macierzyński to nie koniec uprawnień, które przysługują ci z tytułu opieki nad dzieckiem. Jeśli sytuacja materialna pozwala wam na godziwe życie bez drugiej, pełnej pensji, pomyśl o skorzystaniu z urlopu wychowawczego. Możesz się na niego zdecydować w dowolnym momencie, pod warunkiem, że dziecko nie ukończyło 4. roku życia i pozostać na nim nawet przez  3 lata (o ile w tym czasie maluch nie skończy 4 lat lub nie wygaśnie umowa, jeśli podpisana została na czas określony); nie musisz wykorzystywać całego tego czasu, możesz np. podzielić go na części). Przez cały ten okres będziesz objęta ubezpieczeniem społecznym, możesz również pracować na część etatu u swojego pracodawcy lub w innej firmie bądź też przyjmować inne zlecenia, o ile praca nad nimi nie będzie kolidować z opieką nad dzieckiem.

Porozmawiaj z szefem

Decydując się na powrót do pracy musisz przede wszystkim porozmawiać ze swoim pracodawcą. Prawo chroni cię przed zwolnieniem i degradacją zawodową – po urlopie macierzyńskim szef ma obowiązek zapewnić ci miejsce w firmie na tym samym lub przynajmniej tak samo płatnym stanowisku. Dobrze jest zorientować się, jak pracodawca widzi twój powrót do firmy, czekające cię obowiązki i uprawnienia z tytułu opieki nad dzieckiem (np. przerwy na karmienie, nadgodziny, wyjazdy służbowe itp.). Zapytaj, czy bierze pod uwagę możliwość pracy zdalnej i jak taką współpracę sobie wyobraża. Tu istotny jest elastyczny czas pracy, ale i forma kontaktu (mail, skype, spotkania w biurze) czy tryb pracy (np. zadaniowy). Dopiero gdy zbierzesz kompletne informacje na temat swojej przyszłej pracy, zastanów się, która opcja jest dla ciebie i twojej rodziny najlepsza.

Praca w firmie

Praca w siedzibie firmy ma niepodważalną zaletę: narzuca konkretny plan dnia. Wiesz, o której musisz wstać, żeby zdążyć nakarmić malucha, przygotować się do pracy i dojechać do biura. Tam utrzymanie dyscypliny nie jest trudne – zadania, które masz do wykonania, pochłaniają czas pracy, gdy jej godziny dobiegają końca, wracasz do domu i – jeśli nie zabierasz nadmiaru obowiązków do domu – możesz poświęcić się rodzinie i swoim pasjom. Praca stacjonarna nie stoi też na przeszkodzie karmieniu piersią – masz prawo do udania się na przerwę w tym właśnie celu (dwie półgodzinne przerwy, gdy czas pracy przekracza sześć godzin dziennie, jedna przerwa, gdy praca trwa krócej, przerwy nie przysługują przy pracy trwającej mniej niż cztery godziny na dzień). Zdecydowanym plusem wyjścia do pracy jest też kontakt z innymi ludźmi. Większość młodych mam spędza pierwsze miesiące po porodzie jedynie z dzieckiem – partner cały dzień jest w pracy, a bliscy – choć pomocni – wpadają jednak tylko na określony czas. Kobietom brakuje swobodnych spotkań, rozmów nie ograniczających się do kwestii opieki nad niemowlakiem, oraz nowych znajomości. Taka sytuacja niejednokrotnie wpędza je w zły nastrój i depresję, które odbijają się na dziecku i całej rodzinie. Spędzenie kilku godzin w pracy pozwala młodej mamie odżyć i zaspokoić potrzeby społeczne, a tym samym uczynić swoje macierzyństwo satysfakcjonującym.

Niewątpliwym plusem powrotu do pracy w pełnym zakresie jest także podreperowanie domowego budżetu – dwie pensje są często niezbędne, by utrzymać dom i powiększoną rodzinę. Praca w siedzibie firmy wiąże się, niestety, z koniecznością zapewnienia dziecku opieki na czas pracy. Idealnym wyjściem z tej sytuacji byłoby wymienianie się rodziców w pełnieniu obowiązków – wiadomo jednak, że o trudno jest tak ustawić dwa grafiki, by zmiany się nie pokrywały. Stojąc przed tym problemem musisz zastanowić się, czy możecie pozwolić sobie na nianię i czy chcesz, by początkowo obca osoba zajmowała się twoim maluchem. Jeśli macie taką możliwość, skorzystajcie z pomocy rodziny i przyjaciół – być może ktoś znajomy i zaufany potrzebuje dorywczej pracy i z chęcią zajmie się dzieckiem pod waszą nieobecność. Zorientuj się też, jak wygląda dostępność żłobków.

W domu zawsze najlepiej?

Praca w domu wydaje się spełnieniem marzeń: nie musisz tracić czasu na dojazdy, możesz wyciągnąć się przed komputerem czy innym przedmiotem pracy w dresie i kapciach, nikt nie patrzy ci na ręce i, co najważniejsze, możesz w każdej chwili podejść do swojego dziecka, zająć się nim i po prostu nacieszyć. Komu jednak zdarzyło się pracować w domu, ten wie, ile takie zajęcie wymaga wyrzeczeń i samodyscypliny. Musisz więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteś w stanie ustalić samodzielnie grafik i konsekwentnie (tzn. na tyle, na ile pozwalają ci potrzeby dziecka) się go trzymać. Weź pod uwagę, że twój szef będzie rozliczał cię z wykonanych zadań, każde z nich będzie miało swój deadline, którego notoryczne przekraczanie będzie miało konsekwencje. Efektywna praca zdalna nie jest niemożliwa – potrzebna jest jednak spora samokontrola, umiejętne gospodarowanie czasem, a często także spisywanie zadań i celów do osiągnięcia.

Jeśli wiesz, że po prostu się do tego nie nadajesz lub bezskutecznie próbowałaś już swoich sił w pracy w takiej formie, a chcesz pracować, pomyśl nad innymi opcjami pracy dodatkowej, którą można wykonywać w domu. Praca w telemarketingu nie jest dobrym pomysłem dla młodych mam – dziecko wymaga sporo uwagi, a jego płacz czy gaworzenie będzie zakłócało rozmowy z klientami. Lepiej postawić na zajęcia, których możesz podjąć się wtedy, kiedy znajdziesz na to czas. Jeśli masz zdolności manualne, możesz wykonywać drobną biżuterię lub inne rękodzieło i sprzedawać je znajomym lub za pomocą sklepów internetowych; dobrze ci idzie pisanie – zgłoś swoją kandydaturę do firm szukających redaktorów i copywriterów. Możliwości pracy na własny rachunek jest wiele– musisz znaleźć coś, co będzie ci odpowiadało. Praca w domu to duże ułatwienie w kwestii opieki nad dzieckiem, ale i nierzadko spory kłopot, szczególnie gdy maluch wymaga intensywnej uwagi, a ty nie możesz sobie pozwolić na przerwę w pracy. Znając najważniejsze zalety i wady pracy stacjonarnej i zdalnej, w domu, możesz podjąć decyzję, która opcja jest dla ciebie i twojej rodziny korzystniejsza.

 

Paulina Wójtowicz

 

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!