Urlop ojcowski

Zabiegi kosmetyczne malucha – poradnik dla taty

Pielęgnacja dziecka

Wasze dziecko jest już w domu. Na razie wszystko idzie dobrze. Oczywiście, o ile mały śpi lub spoczywa w bezpiecznych rękach mamy. Gdyby nie te obowiązki z zakresu pielęgnacji dziecka, które wyglądają tak przerażająco, ojcostwo byłoby super. A może jednak nie jest tak źle? Może potrafię zrobić to dobrze sam? Oczywiście, że potrafisz! Bo nie taki diabeł straszny, jak wygląda!

To nie takie trudne!

Kiedy po przywiezieniu ze szpitala świeżo upieczonej mamy i swojego potomka obserwujesz, jak partnerka uwija się przy dziecku, jesteś skonsternowany. Ale jak to? Przecież ona też nigdy nie zajmowała się niemowlęciem, skąd więc wie, jak to robić? Dlaczego nie boi się, że upuści dziecko lub zrobi coś źle? Jest taka ostrożna i delikatna, ja tak nie umiem… Niewiara we własne możliwości jest u młodych ojców powszechna. Najczęstszy argument potwierdzający pomysł, że z opieki nad maluchem lepiej się dyskretnie wycofać, robiąc tym samym miejsce lepszym i sprawniejszym od siebie (czyt. matce dziecka), brzmi: „Mam takie duże, niezgrabne ręce i tyle siły, boję się, że zgniotę dziecko lub zrobię mu krzywdę!”. Oczywiście, nie da się ukryć, że kobiety są z natury łagodniejsze, ale faktem jest też, że kobieta – mając przy boku partnera – nie może (i zwykle nie chce) objąć niepodzielnej władzy nad pielęgnacją malucha. Nie masz więc wyjścia – musisz po prostu spróbować i przekonać się na własne oczy (i ręce), że to wcale nie jest takie trudne.  Aby było ci łatwiej zacząć, odpowiadamy na najczęstsze pytania w zakresie pielęgnacji małego dziecka.

Jak często zmieniać pieluchę?

Tak często, jak pojawia się taka potrzeba – a ta u każdego dziecka jest bardzo indywidualna. Nie oznacza to jednak, że musisz siedzieć przy dziecku cały czas i co kilka minut sprawdzać, czy już ma mokro. Po pierwsze, niemowlę samo da ci o tym znać, bo zwyczajnie będzie mu niewygodnie leżeć z pełną pieluszką. Po drugie, nawet jeśli przez chwilę nie będzie miał sucho, nic się nie stanie. Pampersy dobrze wchłaniają wilgoć i nawet po ich wypełnieniu moczem, przez jakiś czas dziecko może nawet nie poczuć potrzeby zmiany pieluchy  (oczywiście, są i dzieci, które na wilgoć reagują natychmiast). Nie mniej jednak, najlepiej czujnie obserwować zachowanie szkraba, a profilaktycznie sprawdzać i zmieniać pieluszkę po każdym karmieniu. Kilkutygodniowe i kilkumiesięczne dzieci mają jeszcze bardzo małe pęcherze, więc zwykle tuż po najedzeniu się potrzebują się opróżnić. Sprawna zmiana pieluch jest też ważna z powodu ryzyka powstania odparzeń – zwykle wystarczy pół godziny (a w przypadku kału – kilka minut), by mokra pieluszka zaczęła parzyć wrażliwą skórę dziecka. Aby tego uniknąć, przy każdej zmianie pieluszki dokładnie wycieraj pupę dziecka i smaruj specjalnym kremem na odparzenia.

Jak czyścić uszka dziecka?

Uszy niemowlęcia wymagają takiej samej uwagi jak reszta ciała. Często pomijane w pielęgnacji dziecka „odwdzięczają się” problemami z słuchem bądź poważnymi infekcjami. Zapobieganie im to właśnie odpowiednia troska o ich czystość. Uszy małego dziecka należy delikatnie przecierać podczas każdej kąpieli (wystarczy zmoczyć je namydlonym palcem i ostrożnie opłukać), ale dokładnie czyścić tylko, gdy zaistnieje taka potrzeba, tzn. wtedy, gdy woskowina wydobywa się z przewodu słuchowego i osadza na małżowinie. Jak się za to zabrać? Ułóż dziecko na boku, tak byś miał dojście do jego ucha, następnie owiń palec wskazującym nasączonym ciepłą wodą gazikiem i delikatnie oczyść małżowinę ucha dziecka. Kolejno, nowym, czystym, wilgotnym gazikiem umyj płatek ucha i miejsce tuż za nim, a na koniec osusz całe ucho ręcznikiem lub pieluszką. Powtórz czynności na drugim uchu. Pamiętaj, by nie czyścić uszu zbyt często, bo tworząca się w przewodzie słuchowym woskowina pełni bardzo ważną funkcję ochronną. Zbyt duża interwencja w te naturalne procesy może skutkować poważnymi problemami ze słuchem u dziecka.

Jak przemywać oczy dziecka?

Oczu malucha nie powinno dotykać się bez potrzeby. Zabieg przemywania wystarczy przeprowadzić raz dziennie. W tym celu sięgnij po namoczony w ciepłej wodzie wacik lub gazik i przetrzyj oczy dziecka delikatnym ruchem od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Na drugie oko użyj nowego wacika i ponów zabieg. Do przemywania oczu dziecka możesz też użyć roztworu soli fizjologicznej.

Jak obcinać dziecięce paznokcie?

Paznokcie noworodków rosną bardzo szybko. Młodzi rodzice, którzy nie czują się jeszcze na siłach, by je obcinać, radzą sobie w ten sposób, że zakładają maluchom na ręce bawełniane rękawiczki lub skarpetki, by dziecko się nie zadrapało. Ale dziecięce manicure rodziców nie ominie, dobrze więc jak najszybciej zacząć uczyć się, jak zrobić to dobrze. W tym celu potrzebne będą specjalne nożyczki z zaokrąglonymi końcami, przeznaczone do pielęgnacji małych paznokci. Kiedy? Najlepiej gdy dziecko głęboko śpi lub jest skupione na jedzeniu (np. właśnie ssie pierś mamy). Jak? U dłoni – półokrągło, zgodnie z budową paznokcia, u stóp – prosto, by rosnące paznokcie nie wrastały w skórę. Pamiętaj, by zawsze przytrzymać ręce i nogi dziecka podczas zabiegu.

Jak myć miejsca intymne dzieci?

Ostrożnie, ale dokładnie i, co najważniejsze na początku, przy każdej zmianie pieluszki. Nawilżającą chusteczką bądź wilgotnym wacikiem (są specjalne, duże waciki przeznaczone do przemywania pupy dziecka) wytrzyj dokładnie pupę i krocze dziecka, zawsze w kierunku od dołu do góry, by nie zakazić bakteriami miejsc intymnych (chłopcom nie trzeba ściągać napletka). Oczyść dokładnie także pachwiny i uda, a jeśli trzeba, także brzuch i plecy malucha. Nie unoś dziecka za stópki, raczej podkładaj pod pupę rękę. Możesz też umyć dziecko pod bieżącą wodą z dodatkiem mydła dla niemowląt, unosząc je w taki sposób, by główką i ramionami opierało się o twoje przedramię. Na koniec zabiegu osusz skórę niemowlęcia suchym ręcznikiem i – jeśli jest taka potrzeba – posmaruj pupę oliwką lub kremem na odparzenia.

 

Paulina Wójtowicz

 

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!