Urlop ojcowski

Żłobek - jak przygotować na niego malucha?

żłobek

Zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców, rozpoczęcie przygody ze żłobkiem to bardzo ważny moment. Moment, kiedy maluch po raz pierwszy rozstaje się na tak długo z mamą i tatą i musi zaadaptować się do nowego otoczenia i nowych osób. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak trudny może być to czas. Dlatego najlepiej przygotować pociechę odpowiednio wcześniej.


Nie tylko mama!

Przyjęło się, że moment pójścia dziecka do żłobka jest trudny tylko dla mamy, która po urlopie macierzyńskim wraca do pracy, a pociecha, po roku, dzień po dniu spędzonym wspólnie, idzie do żłobka. A gdzie w tym wszystkim tata? Czy fakt, że nie przebywał z malcem przez cały czas sprawia, że dla niego to łatwiejsze?

Nie da się ukryć, że mama, będąc z malcem 24/7 i nie chodząc do pracy, ale całą uwagę poświęcając tylko jemu, ma inne podejście niż tata. Ale to nie znaczy, że dla mężczyzny jest to mniej emocjonujące wydarzenie. Rozpatrując więc temat żłobka i przygotowania dziecka do niego trzeba brać pod uwagę nie tylko mamę, ale w równym stopniu - tatę. Wspólne działanie obydwojga rodziców da najlepszy efekt.

Przygotowanie na 100%?

Tak naprawdę ciężko w stu procentach przygotować malucha do pójścia do żłobka. Nawet najlepsze przygotowania nie ustrzegą nas od problemów - te, jeśli będą miały wystąpić, na pewno wystąpią.

I to nie ze względu na to, że rodzice zawiedli, a dlatego, że moment adaptacji do żłobka jest, po prostu, ciężki. Co można jednak zrobić? Można poświęcić czas na to, aby jak najbardziej ułatwić dziecku ten okres.

Jak przygotować dziecko do żłobka?

Nie da się tego zrobić na ostatnią chwilę, dwa dni wcześniej. Jeśli chcesz, aby twój maluch lepiej zaczął przygodę ze żłobkiem musisz, wraz z partnerką, zacząć przygotowania trochę wcześniej.

W zależności od tego, jak jest duży, możesz zastosować kilka (lub wszystkie) z poniższych sugestii.

  • Zapewnienie kontaktu z rówieśnikami - to może być bardzo ważna część przygotowań do żłobka. Dobrze, jeśli dziecko przyzwyczai się do kontaktu z innymi maluchami, do samej ich obecności i tego, że mogą bawić się tym samym. Dzięki temu  nie przeżyje szoku kiedy nagle, z dnia na dzień, zostanie umieszczone między rówieśnikami.
  • Samodzielna zabawa - bardzo ważnym elementem przygotowań jest też nauka samodzielnej zabawy. Maluch przyzwyczajony jest zwykle, że cały czas bawi się z nim rodzic, on organizuje zabawę, on w niej uczestniczy. W żłobku umiejętność samodzielnej zabawy jest bardzo przydatna. Dlatego warto już wcześniej przyzwyczajać malca, że nie zawsze ktoś będzie mu towarzyszył.
  • Przygotowania do rozstania – jeśli dziecko nigdy wcześniej nie zostawało ani na chwilę bez mamy, np. z babcią i dziadkiem, dobrze jest powoli wprowadzać ten element. Musi wiedzieć, że rodzice zawsze wrócą.
  • Zapoznanie ze sztućcami - kolejna umiejętność niesamowicie ważna w żłobku. Dobrze jest przyzwyczajać dziecko do posługiwania się łyżką i widelcem i innymi stołowymi „przyborami” - oczywiście wszystko musi być dostosowane do jego wieku.
  • Modyfikacja rozkładu dnia – część rodziców poleca także stopniowe dopasowywanie planu dnia dziecka to planu dnia, jaki będzie obowiązywał w żłobku. Chodzi m.in. o jedzenie, czy o porę drzemki.


Bądź oazą spokoju

To, w czym jako mężczyzna możesz się świetnie sprawdzić jest... bycie spokojnym. Musisz pamiętać, że ty i twoja partnerka inaczej przeżywacie rozstanie z dzieckiem, a to ona przebywała z nim do tej pory cały czas, więc może podchodzić do wszystkiego inaczej niż ty. Niekoniecznie musi być to histeria, łzy i rozpacz, ale z pewnością pojawią się duże emocje. Jeśli tak się stanie, pamiętaj, że maluch potrzebuje teraz spokoju i zapewnienia, że żłobek i rozstanie to nic złego. Kiedy zobaczy, że rodzice, odprowadzając go, żłobka, są zdenerwowani, rozemocjonowani, smutni, będzie wiedziało, że coś jest nie tak, że to nie może być nic dobrego.

Agnieszka Kęsek

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!