Urlop ojcowski

Jak myć główkę niemowlaka? Porady dla taty

Jak myć głowę niemowlaka

Kąpiel niemowlaka, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców, może być nieco stresującym przeżyciem. Przecież maleństwo jest tak kruche! Sprawę ułatwia jednak fakt, że większość dzieci bardzo lubi chlapać się wodzie. Niestety, nie odnosi się to do… mycia głowy, które jest dla nich często bardzo nieprzyjemnym przeżyciem. Jak zrobić to sprawnie (i bezboleśnie)?

Nic na siłę!

Dzieci zazwyczaj bardzo lubią kąpiele, ale nie cierpią mycia głowy, co często okazują głośno protestując. Wystarczy sam widok butelki szamponu. Taka reakcja najczęściej związana jest z wcześniejszymi doświadczeniami, kiedy np. piana dostała się do oka albo buzię zalała woda.

Niemowlęta, które jeszcze nie doświadczyły takich nieprzyjemnych sytuacji, nie boją się mycia głowy. Warto to wykorzystać i jak najwcześniej przyzwyczaić malca. Pierwsza i najważniejsza zasada brzmi jednak: nic na siłę. Jeśli dziecko ewidentnie marudzi i opiera się myciu głowy, zostaw go w spokoju. Nic się nie stanie jeśli przez kilka dni będziecie omijać tę część kąpieli. Zamiast mycia wystarczy przetrzeć włoski wilgotną szmatką i wrócić do tematu później.

Trening czyni mistrza

Aby dziecko nie zraziło się do mycia głowy należy zadbać, aby od samego początku ta czynność była wykonywana sprawnie. Jak to zrobić?

  • Ułóż malucha w wanience w taki sposób, aby jego szyja opierała się na Twojej ręce. Dłoń niech przytrzymuje go pod pachą.
    • Wolną ręką zmocz włosy dziecka, następnie nanieś na nie troszkę szamponu lub mydła, wmasuj delikatnie.
    • Aby spłukać pianę nabierz wodę w dłoń (ewentualnie użyj do tego kubka) i delikatnie, ostrożnie polewaj główkę dziecka.

Myjąc maluchowi głowę musisz bardzo uważać, aby ani piana ani woda nie dostały mu się do oczu. Dobrą metodą jest położenie mu na czole małego zwilżonego ręcznika. Ten zabieg minimalizuje zagrożenie.

Sposoby na małego uparciucha

Co zrobić jeśli nasz maluch jest wyjątkowo oporny jeśli chodzi o mycie włosów i absolutnie nie znosi tej czynności? Cóż, wtedy trzeba podejść do sprawy z odrobiną kreatywności.

Kiedy dziecko jest już nieco starsze, można uczynić z mycia włosów świetną zabawę, np. w małego nurka (wystarczy maska lub okulary do nurkowania). Czasem wystarczy odwrócić uwagę pociechy ciekawymi zabawkami w wannie lub… dać mu wolną rękę. Jeśli dziecko jest bardzo samodzielne istnieje szansa, że kiedy nauczysz go myć własne włosy, ta czynność bardzo mu się spodoba.

Warto także wytłumaczyć dziecku po co w ogóle trzeba myć włosy i najpierw pokazać mu całą procedurę na lalce albo własnej głowie.

Czym myć główkę dziecka?

Skóra noworodka jest bardzo delikatna, dlatego kosmetyk, który wybierzesz do mycia powinien być przede wszystkim łagodny. Najczęściej wystarcza mydło, którym myjecie ciało dziecka. Możesz go spokojnie wykorzystywać w tym celu aż do jegp pierwszych urodzin. Na rynku dostępne są także specjalne szampony dla maluchów. Można ich używać już kiedy dziecko skończy pierwszy miesiąc życia. Taki szampon nie pieni się za bardzo, ładnie pachnie i nie szczypie w oczy. Nie ufaj jednak producentom na słowo, sprawdzaj skład.

Jak często?

Noworodkom zazwyczaj należy myć włosy codziennie ze względu na ulewanie. Maluch ulewa mleko także kiedy leży, co powoduje, że na szyi, za uszami i we włosach znajdują się resztki pokarmu. Kiedy zaschną, mogą podrażnić delikatną skórę dziecka. Jeśli maluch ma dużo włosów, wystarczy, że umyjesz je raz na 2-3 dni. W takim wypadku musisz jednak zadbać o dokładne przetarcie miejsc za uszami.

Suszenie i czesanie

Po umyciu włosów, wytrzyj je delikatnie miękkim ręcznikiem. Nie trzeba używać suszarki chyba, że dziecko ma dużo włosów, a w pokoju jest zimno – w takim wypadku urządzenie ustawione na letnią temperaturę trzymaj 20 cm od głowy. Czesane rzadkich włosków może wydawać się zbędne, ale stanowi doskonały masaż skóry głowy.

 

Agnieszka Kęsek

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!