Urlop ojcowski

Na Dzień Taty spędź czas ze swoim dzieckiem!

tata i córka

Drogi Tato! W tym roku, zamiast czekać na laurki i podziękowania, sam spraw sobie prezent na Dzień Ojca – spędź ten wyjątkowy czas ze swoim dzieckiem.


Dzień Taty kojarzy nam się z wręczaniem tatusiom laurek czy drobnych, często własnoręcznie przygotowanych upominków. W końcu to ich święto, więc trzeba ich odpowiednio docenić. Niewątpliwie tak, a jednak chcemy zachęcić tatusiów, aby w tym roku z okazji Dnia Ojca sami sprawili sobie prezent. Jaki? Spędzili ten wyjątkowy czas ze swoim dzieckiem. Bo to symboliczne święto to najlepsza okazja do tego, by poczuć się ojcem… trochę bardziej!

Dzień tylko we dwoje

Drogi Tato! Zastanów się, kiedy ostatnio spędziłeś cały dzień ze swoim dzieckiem – tylko wy dwoje. Dawno? A może nigdy…? Nie czekaj na lepszą okazję! Bierz zaległe wolne w pracy (pamiętaj, że należą ci się także dwa dni opieki nad dzieckiem zdrowym) i spędźcie ten czas tylko we własnym towarzystwie. Leniwy poranek w kuchni, spacer po parku, wspólne szaleństwa na placu zabaw, lody w osiedlowej cukierni… To nie musi być nic szczególnego, wymagającego dużej organizacji ani pieniędzy. Ważne, byście mieli czas zwyczajnie ze sobą pobyć – porozmawiać, posłuchać siebie nawzajem, lepiej się nawzajem poznać.

Wspólny dzień z dziadkiem

A może by tak zaprosić do wspólnego świętowania dziadka? Dzień Taty może być przecież doskonałą okazją do zacieśnienia międzypokoleniowych więzi! Zastanów się, jak moglibyście wspólnie spędzić ten czas? Wszystko zależy od tego, co ma do zaoferowania wasza okolica. Wyjście do lasu na grzyby, wspólne łowienie ryb, wycieczka rowerowa, a może spływ pontonowy po pobliskiej rzece? Bez względu na to, co zaplanujecie, takie spotkanie z pewnością będzie należeć do udanych i na długo utkwi w pamięci was wszystkich. Kto wie, może takie wspólne świętowanie na stałe zagości w waszej rodzinnej tradycji?

Poszukajcie wspólnej pasji

Pasję trzeba w sobie odkryć, nie da się jej znaleźć na siłę - to jasne. Ale warto jej wspólnie poszukać! Spróbujcie razem czegoś, czego jeszcze nigdy nie robiliście. Ścianka wspinaczkowa? Majsterkowanie? Budowanie z Lego? A może po prostu planszówki? Najlepiej byłoby, aby to samo dziecko zdecydowało, co chce robić i czego spróbować. A jeśli nie ma pomysłu, postaraj się podpowiedzieć mu kilka opcji i dać wybór. Nie ma nic lepszego, niż dzielenie pasji z własnym dzieckiem! To najlepszy sposób na wspólne spędzanie czasu, doskonała okazja do rozmów i pogłębiania tej ważnej znajomości.

Zasadźcie własną roślinkę

Nie jesteśmy z tych, którzy twierdzą, że prawdziwy mężczyzna musi wybudować dom, spłodzić syna i zasadzić drzewo. Równie dobrze może mieszkać w bloku, mieć trzy córki i posiać co najwyżej rzeżuchę na domowym parapecie. Ale coś zasadzić naprawdę warto! Bo nie dość, że to prawdziwa radość, to jeszcze będzie kiełkowała! W ten sposób uczymy dziecko, jak stworzyć coś własnego od zera, a potem jak to pielęgnować. Niech to będzie drzewko w przydomowym ogródku, kwiatek na balkonie czy przyprawy na domowym parapecie. W czasie sadzenia warto wypowiedzieć jakieś wspólne życzenie!

Ugotujcie coś pysznego

Albo po prostu coś ugotujcie. Najlepiej zapytaj dziecko, na co ma ochotę, a potem wspólnie tego poszukajcie. Weźcie książkę kucharską albo wydrukujcie przepis z internetu i – do dzieła! Kuchnia jest wasza – niech będzie dużo hałasu i mnóstwo bałaganu (najlepiej, aby mama w tym czasie znajdowała się z dala od domu – starajcie się oszczędzać jej nerwy). I pamiętaj – w razie czego zamów coś do jedzenia. Dobra zabawa w kuchni sama w sobie jest sukcesem, ale nie gwarantuje sukcesu kulinarnego!

Zamieńcie się rolami

W końcu to twoje święto - masz prawo poczuć się jak dziecko! Powrót do dzieciństwa to najlepszy prezent, jaki można zaoferować dorosłemu. Podobnie jak dziecku – stanie się dorosłym. Ustalcie, że tego dnia zamieniacie się rolami i pilnujcie tej zasady! Mów do dziecka Tato, a ono niech mówi do ciebie po imieniu. Niech samo znajdzie sobie ubrania i podpowie tobie, co masz założyć. Wyjmij potrzebne produkty na stół i poczekaj aż śniadanie sam się przygotuje, a potem pozwól się zabrać na spacer. Tylko pamiętaj – na placu zabaw zasada nadal obowiązuje! Zjeżdżaj na zjeżdżalniach, skacz po trampolinach i buduj zamki w piaskownicy (Uwaga! Tutaj zrób wyjątek i pozwól dziecku bawić się razem z tobą!)

----

Dzień Taty to przede wszystkim święto symboliczne – przecież żaden ojciec nie oczekuje od swoich dzieci wymyślnych prezentów ani drogich upominków. Powinien to być raczej moment refleksji nad tym, co to znaczy być ojcem, a także okazja do zacieśniania więzi ze swoim dzieckiem i lepszego poznawania się nawzajem. Szczęśliwego Dnia Ojca wam życzymy!

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!