Urlop ojcowski

Tata po raz drugi

Tata po raz drugi

Jeszcze tak niedawno zostałeś tatą – nocne płacze, kolki, karmienia, potówki, pierwsze kroki masz już za sobą. Było ciężko, ale cudownie – cieszyłeś się z pierwszego „tato” , każdego kolejnego kroku, czy ząbka. Teraz jesteś już doświadczonym, spełnionym tatą, który jak przez mgłę pamięta okres ciąży i porodu partnerki. Aż tu nagle pewnego dnia wszystkie te wspomnienia i strachy powracają i to ze zdwojoną siłą – twoja kobieta jest w ciąży po raz drugi! Jak poradzić sobie z tą sytuacją?

Zmiany, zmiany

Nie ważne czy twoje drugie dziecko było planowane, czy nie. Przecież zawsze marzyliście z partnerką o „drużynie piłkarskiej”, zgodnie twierdziliście, że chcielibyście, by wasz szkrab miał rodzeństwo. A, że zdarzyło się to niespodziewanie – to dobrze, nie ma czasu na zastanawianie się. Ale tato, dlaczego się nie cieszysz? Przypominasz sobie, ile nerwów i wysiłku kosztowała cię poprzednia ciąża partnerki i zaczynasz mieć obawy. Nie wiesz, czy sobie poradzisz, przecież jest jeszcze starsze dziecko, które potrzebuje uwagi i mieliście w te wakacje po raz pierwszy jechać za granicę. Czy będziesz miał jeszcze czas dla siebie? Nie przejmuj się – takie wątpliwości to naturalna reakcja na zmiany w waszym życiu. Przypomnij sobie miłe wspomnienia, gdy pierwszy raz poczułeś ruchy swego dziecka, gdy je pierwszy raz zobaczyłeś, gdy zostałeś tatą – najlepszym i najukochańszym. Uwierz w swoje siły i zdolności – przecież już raz stanąłeś na wysokości zadania.

Tata - edycja druga poprawiona

Pamiętaj trening czyni mistrza - to przysłowie zdaje się doskonale pasować do sytuacji. Pierwszy egzamin z tacierzyństwa i opieki nad noworodkiem masz już przecież za sobą. Jako ponowny tata nie musisz się już martwić, że nie wiesz, jak kąpać, przewijać, karmić etc. Wszystko to już przeżyłeś i doskonale pamiętasz. Jesteś zaprawiony w bojach – teraz wszystko powinno przychodzić ci łatwiej i szybciej. Dzięki temu będziesz miał więcej czasu dla siebie, dla partnerki i dla znajomych. A wakacje – bez strachu - można przecież zmienić plany!

Pamiętaj o uczuciach starszaka

Jesteś już pewien – dasz sobie radę! Pomyśl jeszcze o jednym – o uczuciach twojego starszego malucha. Dla niego będzie to również całkiem nowa sytuacja. Do tej pory był jedynakiem, oczkiem w głowie rodziców i dziadków. Gdy pojawi się na świecie kolejne maleństwo, jego świat stanie na głowie. Poczuje się niekochane i odtrącone. To naturalna reakcja – nie pozwól jednak by te lęki trwały. . Poświęcaj starszakowi jak najwięcej czasu. Razem z partnerką zmieniajcie się w opiece nad obojgiem, tak by każde mogło pobyć i z mamą i z tatą. Zabieraj starsze dziecko na spacery i różne wyprawy. Niech wie, jakie jest dla was i ciebie ważne. Rozmawiaj z maluchem o uczuciach, wątpliwościach, zapewniaj o miłości i opowiadaj o radosnej przyszłości, jaka czeka go, gdy braciszek lub siostrzyczka będą się z nim bawić. Dobrym pomysłem jest także zaangażowanie starszaka w pomoc nad młodszym rodzeństwem, ale nie na zasadzie przymusu, a zabawy i chęci pomocy mamie.

Zadbaj o czas tylko dla Was

W całym tym „szaleństwie” związanym z powtórnym ojcostwem, zajmij się również partnerką. Przecież dla niej to też jest potężna zmiana – dopiero niedawno uporała ze zmianami po ostatniej ciąży, a tu znowu czeka ją ból, dodatkowe kilogramy, humory i mnóstwo obowiązków. Ona też się boi wspieraj ją i pomagaj. Postaraj się również znaleźć czas dla siebie i swojej partnerki oraz dla każdego z was z osobna. Oddajcie dziecko babci czy niani i wyjdźcie gdzieś tylko we dwoje. Ustalcie, że np. raz w tygodniu każde z was ma popołudnie dla siebie, wtedy drugie zajmuje się domem i starszakiem. Grunt do dobra organizacja czasu.

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!