Urlop ojcowski

Podcasty o ojcostwie - nasze typy

rodzice z dzieckiem na spacerze

Moda na podcasty nie ustaje. Internetowe audycje cieszą się coraz większą popularnością i podejmują już praktycznie wszystkie tematy. My znaleźliśmy dla was kilka wartych uwagi podcastów o ojcostwie. Dla tatusiów i nie tylko!

Codziennik – eksperymentalny podcast o ojcostwie

„To ma być żywy zapis rzeczywistości – jeśli odcinki mają pojawiać się codziennie, nie dam rady tego reżyserować. Będzie, jak jest naprawdę”. Dziennikarz i autor podcastów Michał Kukawski decyduje się na eksperyment - przez 30 dni, codziennie, publikuje odcinki dokumentujące codzienność z rozgadanym dwulatkiem. Jego towarzyszami w tej podróży jest synek Władek oraz żona Olga.

- To eksperyment, który pozwoli mi lepiej przyjrzeć się temu, w jaki sposób – tak na co dzień – komunikuję się ze światem i z moim synem, który właśnie zaczyna składać swoje pierwsze zdania. Przez 30 dni będę nagrywać nasze zabawy, rozmowy i codziennie publikować dźwiękowe fragmenty naszego życia. Życia ojca, który próbuje dogadać się z 2-latkiem. Stara się tłumaczyć i pokazywać mu świat.

Choć „Codziennik” to eksperyment, Michał ma już doświadczenie w prowadzeniu podcastów. Jest też autorem „Odpowiednika” oraz „Kwarantannika”. Najnowsze przedsięwzięcie ma dla niego jednak szczególne znaczenie: „To – mam nadzieję - będzie mój osobisty kurs słuchania i rozmawiania. Ale może też uda mi się zrobić rzecz na tyle uniwersalną, że to po prostu będzie podcast o komunikacji między ludźmi w ogóle". Codziennika posłuchać możecie tutaj.

Ojcowska Strona Mocy

Ojcowska Strona Mocy to podcast prowadzony przez Jarka Kanię, ojca trójki dzieci, tatę z 13-letnim stażem. Autor w swoich audycjach porusza tematy ważne i często trudne, jak chociażby depresja wśród dzieci. Mówi o tym, co aktualne, jak pozbawiona stresu nauka zdalna (czy aby na pewno pozbawiona?), porody w „czasach zarazy” czy emocje dziecka w dobie pandemii. Szuka odpowiedzi na pytania, jak budować silne relacje w rodzinie, jak odpowiedzialnie wprowadzać dzieci w świat cyfrowy, a przede wszystkim - jak każdego dnia stawać się coraz lepszym tatą.

Autor w każdym z odcinków dzieli się własnymi doświadczeniami oraz zaprasza gości - specjalistów i praktyków z określonych dziedzin. Goście dyskutują z nim o trudnościach wychowawczych, podsuwają pomysły na to, jak je rozwiązać, dzielą się swoim rodzicielskim doświadczeniem. Wszystko w luźnej, przyjacielskiej atmosferze. Warto posłuchać!

Dobry tata, czyli kto? O ojcach-komandosach, przegrywach i tatusiach z żurnala

Kontanty Pilawa, Bartosz Brzyski i Piotr Kaszczyzszyn dyskutują o tym, jakimi ojcami chcą być w przyszłości. Przyglądają się dotychczasowym modelom ojcostwa i próbują przeciwstawić je współczesnemu „żurnalowemu” wizerunkowi. Zauważają, że dziś już przeważnie nie trzeba pracować po 12 godzin, żeby mieć co dzieciom „do garnka włożyć”. Ojcostwo staje się lifestylem, który ma mocno definiować faceta.

- Nie wiemy, jaką treścią wypełnić ojcostwo. Kultura współczesna podaje nam wzorce lub antywzorce, z którymi się nie utożsamiamy. Między patologicznymi obrazami ojcostwa (komandos, sierżant), a przesłodzonym tatusiem z wypielęgnowaną brodą jak z żurnala, nie ma niczego. W tym odcinku staramy się wyobrazić, co to znaczy w XXI w. być dobrym tatą.

Całego podcastu posłuchać możecie tutaj.

Co młodzi mężczyźni myślą o ojcostwie

Czy młodzi mężczyźni planują rodzicielstwo? Jaką mają wizję ojcostwa  i swojego zaangażowania w opiekę nad dzieckiem? Czego się obawiają? Czego im brakuje w edukacji okołoporodowej? Ciekawa rozmowa Joanny Włodarczyk z młodym ojcem, Kamilem Janowiczem - psychologiem i doktorantem na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM.

To kolejny odcinek podcastu „Wspólne Dzieci Wspólne Obowiązki”, którego celem jest poruszanie zagadnień związanych z urlopami dla rodziców oraz wszystkim, co się z nimi wiąże. O partnerstwie w związkach, wychowaniu dzieci, aspektach prawnych, uwarunkowaniach społecznych i wielu innych ważnych dla rodziców kwestiach. Cały odcinek do odsłuchania tutaj.

Jak być ojcem dzisiaj?

Ten podcast ma na celu znalezienie odpowiedzi, w jaki sposób rozwija się ojcostwo u mężczyzny i jakie są jego najważniejsze momenty. Jaki błąd ojcowie najczęściej popełniają na początku swojej rodzicielskiej drogi? Czy i w jaki sposób kryzys ojcostwa może być związany z kryzysem męskości? A także jak mężczyzna może stawać się lepszym ojcem i kto oraz co może mu w tym pomóc.

W skrócie - jak być ojcem dzisiaj? Swoimi przemyśleniami dzieli się z słuchaczami Janusz Wardak, jeden z założycieli i prezes Stowarzyszenia Akademia Familijna. Autor wykładów, warsztatów i artykułów poświęconych wychowaniu dzieci, miłości małżeńskiej i życiu rodzinnemu. Doradca rodzinny. Od 25 lat szczęśliwy mąż i tato… dziesięciorga dzieci. Podcast można odsłuchać tutaj.

A może wy znacie warte uwagi podcasty o ojcostwie? Podzielcie się z nami w komentarzach!

 

Autor: Agata Cygan-Kukla

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!