Urlop ojcowski

Poród: rodzinny czy zwykły – rady dla taty

Poród rodzinny

Poród rodzinny to możliwość uczestniczenia ojca w niezwykłym momencie narodzin jego dziecka. Dla mężczyzn jest to szansa bycia przy potomku od pierwszych sekund życia, a także możliwość wspierania swojej partnerki w tym trudnym dla niej momencie. Jednak decyzja o uczestniczeniu przy porodzie do łatwych nie należy. Tato, nie powinieneś ulegać presji i uczestniczyć w tym wydarzeniu wbrew swojej woli.


Zdobądź wiedzę

Gdy dowiadujesz się, że będziesz mieć dziecko czujesz strach i radość równocześnie (choć różne mogą być proporcje tych uczuć). Natura jednak tak to obmyśliła, by kobiecie i mężczyźnie dać kilka miesięcy czasu na oswojenie się z tą myślą, dojrzenie i przygotowanie się do nowej roli. W ostatnim trymestrze zastanowić musicie się nad tym, gdzie poród się odbędzie i jak będzie wyglądał. Zanim jednak podejmiecie jakąkolwiek decyzję spróbujcie zdobądźcie odpowiednią wiedzę. Dowiedz się, jak przebiega poród i jaka będzie twoja ewentualna rola na sali. W tym celu warto zajrzeć do książek, Internetu, porozmawiać z panami, którzy we wspólnym porodzie uczestniczyli. Przydatna może być także rozmowa z lekarzem, położną czy wizyta w szkole rodzenia.

Zyski i straty

Poród rodzinny jest teraz modny, nie znaczy to jednak, że właśnie ty musisz go wybierać. Jak wszystko ma on swoje wady  i zalety. Warto je wszystkie przemyśleć w odniesieniu do swojej rodziny sprawdzając, czego będzie więcej: plusów czy minusów. Wspólny poród zbliży was do siebie, wzmocni wasz związek, a kobiecie da wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Tata zyskuje możliwość nawiązania silnych i bliskich więzi z dzieckiem, może powitać go na świecie. Zyskuje także kobieta – będzie mieć pomoc męża, który może jej pomasować plecy, podać wodę, wytrzeć pot. Dodatkowo mężczyzna jest rzecznikiem kobiety, obroni ją, gdyby ktoś chciał naruszyć jej prawa.

Wymiana argumentów

Gdy będziesz już świadom tego, co cię czeka, porozmawiaj z partnerką. Wspólnie zastanówcie się, czy chcecie być w tej chwili razem na sali porodowej. Każde z was ma swoje wyobrażenie na temat porodu, warto je ze sobą skonfrontować. Oboje macie prawo do skorzystania z porodu rodzinnego, ale możecie też z niego zrezygnować. Najważniejsze, by była to wasza decyzja i by nikt nie był do niczego zmuszany. Jeżeli więc nie zgadzacie się w tej kwestii rozmawiajcie - dopóki nie dojdziecie do porozumienia.

Rady

  • nie podejmuj decyzji pochopnie i nie rób niczego wbrew swojej lub partnerki woli;
  • pamiętaj, ze w każdej chwili możesz się wycofać. Licz się także z tym, że może zrezygnować twoja ukochana. Jeśli poprosi o twoje wyjście z sali porodowej i będzie się przy tym upierać, uszanuj jej decyzję;
  • przygotuj się na poród, czytaj, rozmawiaj. Możesz także obejrzeć filmy dokumentalne pokazujące przebieg porodu;
  • nie bój się swojej reakcji. Poród jest trudnym procesem fizjologicznym. Jeżeli twoje ciało nie będzie w stanie znieść np. widoku krwi, nie załamuj się. Dla kobiety liczy się to, że chcesz jej pomóc i jej towarzyszyć;
  • pamiętaj, że w czasie porodu najważniejsza jest twoja partnerka, wspieraj ją i spełniaj wszystkie życzenia, a ona na pewno to doceni (choć może nie w czasie porodu).

 

Karolina Jędras

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!