Urlop ojcowski

Urlop ojcowski wypada w święto - czy należy się wtedy dodatkowy dzień wolnego?

tata i dziecko

Wykorzystywanie długich weekendów czy dodatkowych dni wolnych od pracy w celu przedłużenia sobie urlopu albo wzięcia mniejszej liczby dni z przysługującej nam puli to bardzo częsta praktyka. Co w sytuacji, kiedy chodzi o urlop ojcowski? Czy taka strategia sprawdzi się i w jego przypadku?

Co jeśli urlop ojcowski wypada w święto?

Co w przypadku, kiedy jeden lub więcej dni podczas zaplanowanego przez nas urlopu ojcowskiego wypada na dni ustawowo wolne od pracy, na przykład 1. oraz 3. maja?

Niestety, zasady w tym przypadku nie działają na korzyść ojców. Urlop ojcowski jest liczony jako 7 lub 14 kolejnych dni kalendarzowych i nie ma znaczenia, że mogą przypadać wtedy święta czy inne dni wolne od pracy – nie należy się za to ani przedłużenie urlopu ani też nie możemy liczyć na dodatkowe dni wolnego w ramach rekompensaty.

Urlop ojcowski – zasady

Urlop ojcowski to świadczenie jedynie dla mężczyzn będących pracownikami, którym urodziło się dziecko. Jego celem jest umożliwienie ojcom spędzenie dodatkowego czasu z partnerką oraz dzieckiem. Nie trzeba go jednak wykorzystywać od razu po narodzinach malucha – można to zrobić do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia.

Pula urlopu ojcowskiego to dwa tygodnie, a dokładnie 14 dni kalendarzowych. Można go podzielić, ale jedynie na dwie równe części. Podstawą do uzyskania urlopu jest złożenie u pracodawcy stosownego wniosku najpóźniej 7 dni przed jego planowanym rozpoczęciem. Okres urlopu ojcowskiego jest płatny - pracownikowi należy się tak zwany zasiłek ojcowski, który ma wymiar 100% średniej pensji za ostatnie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc korzystania z urlopu (jeśli pracownik pracuje gdzieś krócej – liczy się cały okres przepracowany u danego pracodawcy).

W praktyce wielu ojców wykorzystuje dodatkowe dwa tygodnie wolnego na pierwsze wakacje z dzieckiem – szczególnie podczas pierwszego roku jego życia, kiedy partnerka przebywa na urlopie macierzyńskim. Ten dodatkowy wolny czas dla taty jest bardzo cenny.

Nie mylić z tacierzyńskim!

Urlop ojcowski jest często mylony z tak zwanym urlopem tacierzyńskim - ten drugi jest zależny od urlopu macierzyńskiego. Tacierzyński to przejęcie przez ojca dziecka części urlopu macierzyńskiego niewykorzystanego przez jego matkę. Z 20. tygodni kobieta musi wykorzystać 14 – pozostałe maksymalnie 6 tygodni może przejąć ojciec dziecka. Ten typ urlopu przysługuje każdemu mężczyźnie – pracownikowi, a żeby go uzyskać należy u pracodawcy złożyć wniosek. Jest płatny w 100%.

 

Autor: Agnieszka Leśniak

Na jaki urlop możesz liczyć? Sprawdź!